Czuł w nogach gaz

Absolwent i nauczyciel zakopiańskiego Państwowego Liceum Technik Plastycznych. W Zakopanem pracuje i tworzy. Bierze udział w organizacji Lutowych Salonów Grafiki, Przeglądów Filmów o Sztuce i Marcowych Salonów Malarstwa. Słowem – Władysław Hasior.

Przypadająca na maj 2018 roku 90. rocznica urodzin tego wyjątkowego człowieka stała się inspiracją dla Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem do przygotowania bogatego programu wydarzeń upamiętniających postać wybitnego artysty. Z pomocą przyszła Rada Miasta Zakopane, która stosowną uchwałą ogłosiła rok 2018 rokiem Władysława Hasiora.

Gaz w nogach
Jedną z form uczczenia Jego pamięci była organizacja 1. Biegu Hasiora „Czuję w nogach gaz”. Po lekturze pamiętników artysty, znajdujących się w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego okazało się, że dokumentował on swoje dokonania w dziedzinie biegu na kartach zeszytów, w których znajdują się szczegółowe zapiski poświęcone treningom oraz udziałom w zawodach akademickich. Okazało się, że ustanowił rekord na dystansie 5 kilometrów. Wyniósł on 15 minut i 34 sekundy. Na początku czerwca, z inicjatywy Muzeum Tatrzańskiego, odbył się zatem pięciokilometrowy bieg trasą z Kuźnic, spod pomnika „Prometeusza Rozstrzelanego” (pomnik powstał w 1964 roku.) do Galerii Władysława Hasiora przy ul. Jagiellońskiej. Mimo niesprzyjającej pogody w zawodach wzięło udział 148 zawodników. Zdobywcą 1. miejsca został Rafał Klechta z Zakopanego pokonując dystans biegu w czasie 16 minut i 26,09 sekundy. Wśród kobiet najszybsza okazała się również mieszkanka Zakopanego Nikola Komorowska. Zwycięzcą w kategorii specjalnej „Artyści” został Wojciech Sułek.

Przypomnijmy.  Władysław Hasior urodził się 14 maja 1928 roku w Nowym Sączu. W 1947 roku rozpoczął naukę w Państwowym Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem pod kierunkiem prof. Antoniego Kenara. Po maturze w 1952 roku wyjechał do Warszawy, gdzie rozpoczął studia na Wydziale Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Mariana Wnuka. Ceramiczne Stacje Męki Pańskiej, czyli pracę dyplomową, którą obronił w 1958 roku, podarował do fary w Nowym Sączu. Po studiach wrócił do Zakopanego i do 1968 roku pracował jako wykładowca w Państwowym Liceum Technik Plastycznych. W 1959 roku otrzymał stypendium francuskiego Ministerstwa Kultury. Przez dwa miesiące praktykował w paryskiej pracowni rzeźbiarza Osipa Zadkina. W 1961 roku został członkiem międzynarodowej grupy artystów i pisarzy Phases, skupionej wokół pisma o tej samej nazwie. Na początku lat 70. prowadził zajęcia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W 1984 roku powstała Galeria Autorska Władysława Hasiora w Muzeum Tatrzańskim (Stara Leżakownia) w Zakopanem. Władysław Hasior zmarł 14 lipca 1999 roku w Krakowie. Został pochowany na Pęksowym Brzysku w Zakopanem.

Warto zajrzeć: Kalendarium wydarzeń organizowanych przez Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem dostępne jest tutaj.

fot. Marcin G. Ciołek, główne Maciej Serweta