Dąb Bartek nadal w formie!

Według jednej z legend w jego cieniu odpoczywał król Jan III Sobieski. Mowa o nestorze  świętokrzyskich drzew, najokazalszym dębie w Polsce – Bartku. Można go oglądać online.

Dąb Bartek żyje już prawie 700 lat.  Jak na szacownego staruszka przystało, cieszy się nieprzeciętnymi rozmiarami. Zgodnie z pomiarami wykonanymi w 2013 roku drzewo ma 28,5 metra wysokości. Obwód pnia na wysokości 1,30 metra wynosi 9,85 metrów, a przy ziemi 13,4 metrów. Rozpiętość korony to 20 x 40 metrów.

Ponadto, jak wskazują specjalistyczne badania fitopatologiczne i entomologiczne – pomimo burzliwej historii, której nieraz był świadkiem ma się całkiem nieźle. Co więcej, dzięki pobranym fragmentom drzewa i pracy leśników z Arboretum Leśnego przy Nadleśnictwie Syców doczekaliśmy się kilkuset „Bartusiów”.

Według jednej z legend, w cieniu drzewa odpoczywał król Jan III Sobieski wracając spod Wiednia. Podobno w dziuplach drzewa umieścił butelkę wina, rusznicę i szablę turecką. Poza tym na pniu drzewa zawieszone są dwie figury ukrzyżowanego Chrystusa, odlane naprawdopodobniej w miejscowych fabrykach żelaza. Na jednej z figur widoczny jest napis – rok 1853. Według ustnych przekazów miały one być umieszczone dla upamiętnienia powieszenia na Bartku dwóch oficerów – powstańców.

Gdzie zobaczyć? Dąb rośnie na terenie Nadleśnictwa Zagnańsk, w leśnictwie Bartków na skarpie rzeki Bobrzy, przy drodze wojewódzkiej nr 750. Wokół ogrodzenia, okalającego dąb znajduje się ścieżka, umożliwiająca oglądanie i fotografowanie drzewa. W pobliżu znajduje się zaś aleja 100–200 letnich drzew takich gatunków, jak: klony, lipy, jesiony i modrzewie.

Można go odwiedzić o każdej porze roku albo zobaczyć online (szczegóły tutaj) Jest to duża atrakcja także dla licznych sympatyków tego drzewa, dla których często ma on wartość sentymentalną. Obok Bartka w Technikum Leśnym w Zagnańsku wykształciło się bowiem wielu leśników, a do dziś w pobliżu drzewa we wrześniu odbywa się „pasowanie na Borusa” – swoisty chrzest bojowy dla uczniów klas pierwszych.

Chcesz więcej? 

Niezwykłe lilie rosną pod stuletnimi drzewami