Piękny motyl, ale szkodnik

Apetyt ma ogromny, bo żeby przejść do stadium poczwarki musi wielokrotnie zwiększyć swoje rozmiary. Był bardzo groźnym szkodnikiem na polach i w ogrodach, ale po latach stosowania środków chemicznych występuje teraz niezbyt licznie i łatwiej go spotkać na łąkach niż w ogrodzie. Mowa oczywiście o najbardziej rozpoznawalnym motylu w Polsce – bielinku kapustniku, który dziś (30 czerwca) świętuje.

To duży, biały motyl z czarnymi plamami w kształcie łuku na górze przednich skrzydełek. Samiczka ma jeszcze na nich po dwie czarne kropki. Jego nazwa wywodzi się z tego, że gąsienice żerują na roślinach kapustowatych. W bardzo wielu językach znajduje to odzwierciedlenie w nazwie motyla i tak po słoweńsku jest to Kapusov Belin, po węgiersku Káposztalepke, po francusku Piéride du chou (kapusta – fr. chou).

Jak każdy motyl ma on dość skomplikowaną drogę rozwoju. Ze złożonych przez samicę jaj wylęgają się gąsienice, które przechodzą w postać poczwarki i dopiero z niej po przepoczwarzeniu powstaje dorosła postać motyla. W Polsce w ciągu sezonu zwykle występują dwa pokolenia bielinka. Zimuje on w postaci poczwarki, z której około marca wylęgają się dorosłe motyle. Pierwsze pokolenie wybiera dzikie chwasty i nie jest groźne na polach i w ogrodach. Dopiero gąsienice drugiego pokolenia , już w pełni lata, pojawiają się na zagonkach z kapustą, brokułami, kalafiorami czy kalarepką .

Apetyt mają ogromny, bo żeby przejść do stadium poczwarki muszą wielokrotnie zwiększyć swoje rozmiary. Ze względu na żerowanie gąsienic bielinek kapustnik był bardzo groźnym szkodnikiem na polach i w ogrodach, ale po latach stosowania środków chemicznych występuje teraz niezbyt licznie i łatwiej go spotkać na łąkach niż w ogrodzie. Dobrze wiedzieć, że ma on naturalnych wrogów, są to niektóre owady błonkoskrzydłe, jaszczurki, ropuchy i ptaki.

Obecność pewnych roślin w sąsiedztwie zagonków z kapustą, brokułami, czy kalafiorami może zachęcać lub odstraszać bielinka kapustnika. Przede wszystkim należy zadbać o to, by w sąsiedztwie nie rosły chwasty, na których motyle składają jaja. Natomiast dobrze jest posadzić w pobliżu zioła takie jak majeranek, mięta, szałwia, lawenda lub tymianek, kwiaty aksamitek i pomidory, ponieważ ich zapach odstrasz bielinka kapustnika .
W dorosłej postaci bielinek kapustnik jest pięknym motylem, którego możemy podziwiać gdy żywi się nektarem kwiatów.

Antonina Zalewska

fot. A. Zalewska