Aby nasz maluszek spał bezpiecznie

Brak oparcia dla główki dziecka w nosidełkach, zbyt duże odstępy między listwami na dnie łóżka, a w przypadku nosidełek brak informacji o dopuszczalnej wadze lub wieku dziecka – takie  m.in. nieprawidłości odkryli inspektorzy Inspekcji Handlowej, kontrolujac meble i inne sprzęty do spania i wypoczynku dla najmłodszych. Wiemy, co trzeba sprawdzić przed zakupem, aby dzieci były bezpieczne!

Kontrola Inspekcji Handlowej, na zlecenie UOKiK, odbyła się w IV kwartale tego roku we wszystkich województwach. Inspektorzy wzięli pod lupę różnego rodzaju łóżka dziecięce, kołyski, kojce i nosidełka. Sprawdzili 343 partie produktów. Wśród skontrolowanych 83 przedsiębiorców przeważały sklepy, ale inspektorzy odwiedzili też hurtownie, producentów, pierwszych dystrybutorów i importera.

W efekcie IH zakwestionowała 118 partii produktów, czyli 34,4 proc. skontrolowanych. Przykładowe nieprawidłowości to: brak oparcia dla główki dziecka w nosidełkach, zbyt duże odstępy między listwami na dnie łóżka, a w przypadku nosidełek brak informacji o dopuszczalnej wadze lub wieku dziecka, brak instrukcji, ostrzeżeń lub danych producenta – wylicza Karolina Komar z UOKiK.

Większość nieprawidłowości, polegających na złym oznakowaniu przedsiębiorcy usunęli już w trakcie kontroli. W sześciu przypadkach UOKiK wszczął postępowania administracyjne. Do tej pory zakończyło się jedno z nich – zgodnie z decyzją UOKiK producent łóżeczek musi je wycofać z rynku.

Przed zakupem łóżeczka, kołyski, kojca czy nosidełka UOKiK radzi, aby sprawdzić kilka czy:

* Nie ma ostrych krawędzi lub narożników, zadziorów, wystających gwoździ itp.

* Nie ma otwartych końców rur czy małych elementów, które dziecko mogłoby samodzielnie oderwać i połknąć.

* Układ kołysania ma mechanizm blokujący i może być poruszany wyłącznie przez bezpośrednie popychanie, a nie napędzany silnikiem elektrycznym.

* Przestawienie dna łóżeczka lub kojca z położenia wyższego na niższe jest możliwe tylko przy użyciu narzędzi.

* Nosidełko przeznaczone dla dzieci w wieku do czterech miesięcy ma podparcie dla główki.

Jeżeli kupując tego typu sprzęty macie jakieś wątpliwości, mozecie skontaktować się z Inspekcją Handlową.

WieleLiter.pl