Rowerowa brama Jury

Częstochowa zachęca do zwiedzania miasta i okolic z rowerowego siodełka. A jak wiadomo najlepsze trasy rowerowe znają zawsze lokalni rowerzyści. Stąd nasz pomysł na opisanie popularnych tras, po których poruszają się częstochowianie, aby udostępnić je turystom. Co istotne, wycieczkę można dobrać ze względu na typ roweru lub stopień trudności.

Bramajury.pl, bo tak nazywa się ta strona, to inicjatywa Łukasza Kota, społecznego konsultanta ds. komunikacji rowerowej oraz współpracujących z nim częstochowskich rowerzystów. Administratorem jest zaś częstochowski magistrat.

Częstochowa zawsze była jedną z turystycznych bram na Jurę, ale od pewnego czasu jest w coraz większym stopniu rowerową bramą Jury. Łączymy się ścieżkami z sąsiednimi gminami, mamy już prawie 80 kilometrów dróg rowerowych w samym mieście, system rowerów miejskich za chwilę przekroczy 100 tysięcy wypożyczeń. Nowa strona i aplikacja są po to, żeby jeszcze bardziej spopularyzować turystykę rowerową, zbierając w jednym miejscu propozycje tras o różnej długości i różnym stopniu trudności. Liczę, że z tych podpowiedzi skorzystają zarówno częstochowianki i częstochowianie, jak i turyści – podkreśla prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk.

Czeka na Was 30 tras

Na portalu znajdziecie propozycje tras rowerowych (wraz z mapami, opisami i zdjęciami) dłuższych, krótszych, łatwiejszych, trudniejszych, dla dorosłych i dla dzieci. Przy każdej znich znajduje się ślad GPS, który można bezpłatnie ściągnąć na telefon, a on poprowadzi  Was wybraną trasą.

Ponadto przy każdym szlaku podany jest także odpowiadający mu poziom trudności oraz długość trasy do przebycia. Na wstępie możemy także określić, jakim typem roweru dysponujemy – szosowym, trekkingowym czy górskim, bo to ułatwi dobór trasy. Pobieranie szlaków jest bezpłatne.

Obecnie dostępnych jest trzydzieści tras z opisem, przekrojem i śladem GPS. Twórcy strony zachęcają jednak do zgłaszania kolejnych, autorskich propozycji. Po weryfikacji – zostaną dodane i zamieszczone jako mapa do ściągnięcia na telefon.

Zasięg prezentowanych tras można w przybliżeniu określić granicami: Bobolice, Kamyk oraz Kłobuck. “Bramą” jest oczywiście Częstochowa. Najdłuższe szlaki liczą około 80 kilometrów, a najkrótsze i najłatwiejsze – 30 kilometrów.

Warto zajrzeć: Rowerowe propozycje znajdziecie na stronie bramajury.pl

WieleLiter.pl