Najgłośniejsze zwierzę świata

Charakteryzują go poranne i wieczorne śpiewy, które niosą się na odległość nawet kilku kilometrów. Był czczony jako bóstwo Majów i jest symbolem pisarzy oraz malarzy. Czy już wiecie, że mowa o wyjcu czarnym? Niedawno we wrocławskim zoo powitano kolejnego przedstawiciela tego gatunku.

To potomek Moorty (matka) i Pantanala (ojciec). Mały wyjec świetnie sobie radzi, nie tylko mocno trzyma się matki, ale zaczyna „wędrować” po jej ciele. Najpierw wspinał się na boki, teraz już próbuje wejść na jej grzbiet – wyjaśnia Przemysław Leśniakowski, opiekun małp we wrocławskim zoo. – Na razie centrum świata stanowi dla niego matka, ale już niedługo zacznie interesować się innymi osobnikami ze stada – dodaje.

Zdrowy i silny

Głównym pokarmem małego wyjca jest mleko matki i tak pozostanie jeszcze przez kilka tygodni. Później w jego diecie dominować zaczną liście i warzywa liściaste, sporadycznie kwiaty.

Płeć  wrocławskiego wyjca nie jest jeszcze znana, jednak widać, że to zdrowy i silny maluch. Opiekunowie liczą jednak, że maluch okaże się samicą.
 – W 33 instytucjach na terenie Europy oraz Azji mamy 69 samców i 70 samic. Od jakiegoś czasu rodzą się głównie samce, dlatego bardziej ucieszyłyby mnie narodziny samicy, gdyż dzięki temu miałabym pewność , że hodowla jest zrównoważona – podkreśla Marta Zając-Ossowska z wrocławskiego zoo, koordynator hodowli zachowawczej w Europie i Azji.

Wyjce czarne naturalnie występują w centralnej Ameryce Południowej – w Argentynie, Brazylii, Boliwii i Paragwaju. Zamieszkują różne siedliska i dostosowują się do zmiennych warunków. Mogą występować nawet na obszarach zdegradowanych i w lasach wtórnych. Na ich dietę składają się głównie liście drzew, ale w zależności od miejsca występowania pożywienie stanowią również owoce, kwiaty i nasiona.

Wyją rano i wieczorem

Ich ciąża trwa około sześciu miesięcy. Samica rodzi jedno młode (obserwowano przypadki narodzin bliźniąt) i może ponownie zajść w ciążę po około 7 miesiącach. Młode usamodzielnia się po około roku od narodzin.

Jak sama nazwa wskazuje wyjce charakteryzuje głośna wokalizacja, która możliwa jest dzięki powiększonej kości gnykowej. Wyjce czarne uważane są za jedne z najgłośniejszych zwierząt świata, a na pewno najgłośniejsze małpy Nowego Świata. Ich odgłosy mogą być słyszane z odległości nawet 2 km, niektóre doniesienia mówią nawet o dystansie 5 km. Stado wyje rano i wieczorem, dominują głosy samców, a głosy samic są bardziej sporadyczne i trwają krócej. Celem tej aktywności jest głównie zaznaczenie terytorium – wyjaśnia Marta Zając-Ossowska.

Jak większość małp Nowego Świata, posiadają również chwytny ogon – mogą zwisać z gałęzi, utrzymując cały ciężar jedynie na nim. W ciągu dnia odpoczywają przez 75% czasu, resztę czasu spędzając na szukaniu pokarmu i wyciu. Populacja żyjąca w środowisku naturalnym zagrożona jest przez działania człowieka. w szczególności przez uprawę soi i hodowlę i również wycinką lasów. Zdarzają się też przypadki polowania na wyjce.

Te pisklęta są naprawdę wyjątkowe!