Wycieczka w Tatry? Tylko wcześnie rano!

Mimo wyjątkowo deszczowego lipca, na Podhalu turystów nie brakowało. Chociaż prognozy pogody nie zachęcały do długich wycieczek, to na tatrzańskich szlakach panował tłok. Mokre szlaki sprzyjały jednak upadkom i kontuzjom. Dla ratowników TOPR oznaczało to jedno – pełne ręce roboty! Tymczasem w najbliższych dniach w godzinach popołudniowych przewidywane są kolejne deszcze i burze.

W zeszłym tygodniu TOPR-owcy pomogli m.in. kilku turystom, którzy doznali urazu stawu skokowego, 62-letniemu turyście, który miał problemy z oddychaniem, komunikacją i drętwieniem kończyń czy 15-latce, która upadając mocno zraniła kolano.

W czwartek (26.07) o godz. 11.26 do TOPR zadzwonił turysta – świadek zdarzenia, że po południowej stronie powyżej Czarnego Stawu Gąsienicowego będąca na szlaku turystka poślizgnęła się i spadła około trzech metrów do przepływającego poniżej potoku. W wyniku upadku doznała urazu głowy, ręki i nogi. Nie jest w stanie samodzielnie się poruszać. Z Murowańca w tamten rejon wyruszył pełniący tam dyżur ratownik. Z bazy wystartował śmigłowiec. Ze względu na załamanie pogody i ograniczoną przez chmury widoczność nie mógł dolecieć w rejon wypadku i zawrócił do Zakopanego. Spod Centrali zabrał pięcioosobową ekipę ratowników z zadaniem dolotu jak się da najbliżej miejsca zdarzenia. Ponieważ nastąpiła chwilowa poprawa pogody, śmigłowiec poleciał w rejon wypadku. Tam z jego pokładu desantowało się dwóch ratowników. Po udzieleniu pierwszej pomocy turystkę włożono do noszy francuskich, windą wciągnięto na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowano do szpitala – relacjonuje ratownik TOPR Adam Marasek.

Pełną kronikę TOPR znajdziecie na stronie topr.pl

Jak podkreślają ratownicy, w najbliższych dniach w godzinach popołudniowych przewidywane są opady i burze. Dlatego radzą, aby na wycieczki w Tatry wychodzić wcześnie rano. Tak, aby zdążyć przed nadejściem burzy powrócić do miejsca zamieszkania lub przynajmniej dotrzeć do najbliższego schroniska.

Po opadach jest ślisko, należy po szlakach poruszać się ostrożnie tak, by nie doprowadzić do upadku i kontuzji. Ponieważ pogoda zmienia się dynamicznie, każdorazowo przed wyjściem w góry należy sprawdzić aktualną prognozę pogody – podsumowuje Adam Marasek.

Fot. FB TOPR.