Dla dziecka zostańmy razem…

… to mit, który jest powszechnie szerzony w społeczeństwie. Babcia, ciocia, mama mówią: „To nie do pomyślenia, w moich czasach…” Trzeba zatem ratować małżeństwo za wszelką cenę. Tylko ceną tego zazwyczaj jest dziecko.

Obserwację i wyniki badań (z różnych ośrodków badawczych) wskazują, że to nie struktura rodziny, a sposób jej funkcjonowania ma największy wpływ na rozwój dziecka. Dobrze funkcjonujący samotny rodzic stwarza lepsze warunki do rozwoju dziecka niż dwoje nienawidzących się ludzi, którzy pod jednym dachem starają się odegrać jak najlepiej swoje role, bezustannie testując swoje umiejętności wychowawcze w różnych dyscyplinach rodzicielskich, np. smażenie naleśników. Sędzią zaś jest dziecko.

Czy warto znosić to wszystko? Kolejne awantury, ciche dni, popsute święta.

Oczywiście naszym celem nie jest nakłanianie do podejmowania decyzji o rozwodzie. Warto się jednak zastanowić nad sytuacją osoby, która jest mimowolnym świadkiem lawiny nieporozumień.

Jeśli zdecydujemy się na rozwód, trzeba pamiętać, że dziecko ma prawo do kontaktów z obojgiem rodziców. Nie wtedy gdy mama/tata pozwoli, ale zawsze gdy ma na to ochotę. Dzieci, które mają utrudniony kontakt z rodzicem, którego nie widują na co dzień, dorastają w poczuciu inności i tego, że z nimi jest coś nie tak, skoro tata czy mama nie chcą się z nimi widywać („Może przestał mnie kochać”). To w znaczącym stopniu utrudnia nawiązywanie relacji w dorosłym życiu, zwiększa się ryzyko wzrastania dziecka w poczuciu nieudanego życia.

Dlatego warto (przed udaniem się do sądu), aby rodzice zastanowili się, jak to zrobić, żeby dziecko miało dobry kontakt z obojgiem rodziców. To nie tylko ułatwi proces wychowania, ale również pozwoli dziecku dorastać w poczuciu, że jest ważne i bezpieczne.

I tak dla dziecka zostańmy dalej rodzicami, bez względu na to, jak chcemy układać sobie życie w przyszłości.

Adrianna Kijuk – pedagog specjalny, trener umiejętności społecznych, biegły sądowy z zakresu pedagogiki specjalnej i zaburzeń zachowania u dzieci i młodzieży. Prowadzi terapię dla dzieci i młodzieży oraz warsztaty dla rodziców. Współzałożycielka serwisu Psychologpedagogprawnik.pl.