1/3 bocianiej młodzieży nie przeżyje

Sierpień to czas migracji bocianów na zimowiska. Nie wszystkie dolecą szczęśliwie do Afryki! Na różne niebezpieczeństwa szczególnie narażone są młode ptaki. Pierwszą zimę przeżywa w sprzyjających okolicznościach zaledwie 30-40 procent bocianiej młodzieży.

Jedne z głównych niebezpieczeństw to słupy energetyczne różnego typu, na których młode niedoświadczone ptaki siadają, aby odpocząć i przenocować.  W wielu wypadkach kończy się to śmiercią. Niektóre lżej porażone ptaki odlatują. Tak było w przypadku bociana, który został znaleziony niedaleko wsi Opole-Świerczyna w województwie mazowieckim. Bocian miał szczęście, bo nic mu się nie stało i następnego dnia poleciał dalej.

Jak dowiedzieliśmy się od przedstawiciela Centrum Informacji Przyrodniczej dla Obszaru LGD Ziemi Siedleckiej, należy zwracać uwagę na takie miejsca i alarmować energetyków, przyrodników czy gminne urzędy, jeżeli zobaczycie tam bociana. Pojawia się wtedy szansa na przeniesienie niebezpiecznych urządzeń na boczną część słupa lub zastosowanie specjalnych odstraszaczy. 

fot. Centrum Informacji Przyrodniczej dla Obszaru LGD Ziemi Siedleckiej


ZOBACZ TAKŻE

Bociany nas opuszczają! To już jesień?

 

WieleLiter.pl