Święto tych, którzy kochają ludzi i góry

Dziś jest Dzień Przewodników i Ratowników Górskich, czyli tych, którzy pokazują nam piękno gór i ratują z opresji, w którą często przez własną lekkomyślność wpadamy. Ratownicy pomagają nam i  nierzadko czynią to z narażeniem swojego zdrowia, a nawet życia. Choć to ich dzień, to nie mają czasu na świętowanie, bo trwa sezon i mają pełne ręce roboty!

Najlepszym prezentem dla nich będzie przestrzeganie zasad bezpiecznego poruszania się po górach.

Goprowcy radzą jak przygotować się przed wyjściem w góry:

– Przygotuj się fizycznie przed wyjazdem w góry.

– Zasięgnij informacji o masywie górskim, w który się wybierasz (przebieg szlaków i ich stan, warunki panujące w górach, ewentualne zagrożenia).

– Planuj trasy stosownie do możliwości i doświadczenia wszystkich uczestników wycieczki.

– Przed wyjściem zapoznaj się z aktualnie panującymi warunkami i prognozą pogody.

– Samotne wychodzenie w góry jest niebezpieczne. Jeśli to możliwe nie wychodź samotnie w góry, bezpieczniej iść w towarzystwie.

–  Zabierz niezbędny ekwipunek! Miej zawsze ze sobą: plecak, odpowiednie do panujących warunków obuwie, ubranie chroniące przed opadami i wiatrem, zapasową ciepłą odzież, podręczną apteczkę, prowiant i napoje, mapę i kompas, latarkę, telefon komórkowy – z naładowaną baterią i zapisanymi numerami alarmowymi, a w okresie zimowym czapkę i rękawiczki i na trudniejsze szlaki zimą czekan oraz raki (niezbędne jest też odpowiednie przeszkolenie).

Dzień Przewodników i Ratowników Górskich obchodzony jest w dniu imienin Świętego Wawrzyńca (10 sierpnia), który jest ich patronem.