Ptak, który mając złożone skrzydła przypomina… trzcinę

Bąk, rzadki i zagrożony wyginięciem ptak, został zraniony podczas samochodowej kolizji w Lublinie. Teraz wraca do zdrowia w Lubelskim Centrum Małych Zwierząt.  Poznajcie jego historię.

O tej nietypowej interwencji poinformowała Straż Miejska w Lublinie. Kilka dni temu dyżurny otrzymał zgłoszenie, że na przystanku autobusowym przy al. Kraśnickich znajduje się ptak ranny po kolizji z samochodem. Strażnicy udali się na miejsce, gdzie ku swojemu zaskoczeniu zastali bąka. Ptak został odłowiony i przewieziony do Lubelskiego Centrum Małych Zwierząt.

Trudno powiedzieć skąd wziął się w mieście. Miłośnicy natury przyznają, że mają spory problem z jego obserwacją. Bąk prowadzi bowiem bardzo skryty tryb życia, spędzając większość czasu w szuwarach. Kiedy czuje się zagrożony, wyciąga pionowo całe ciało i dzięki temu jeszcze lepiej maskuje, bo przypomina… trzcinę.

W Polsce bąki występują bardzo rzadko i są zagrożone wyginięciem.  Zagrożeniami dla nich jest regulacja rzek na obszarach lęgowych, niszczenie trzcinowisk, a także melioracja rozlewisk. 

fot. Straż Miejska Lublin

ZOBACZ TAKŻE:

Nietoperz w mieszkaniu! Co robić?