Jak TO robią ptaki? ;-)

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że ptaki są zwierzętami jajorodnymi. Jednak z odpowiedzią na pytanie jak jajko zostało zapłodnione już tak łatwo nie jest. Sprinterami ptasiej kopulacji są jerzyki, które muszą sporo zaryzykować…

Okazuje się, że do aktu zapłodnienia dochodzi w ciele samicy i u większości gatunków wygląda to podobnie.

W celu zapłodnienia samiec i samica przyciskają do siebie na kilka sekund swoje otwory płciowe, tzw. kloaki. Dzięki temu płyn nasienny samca może wpłynąć do otworu samicy, a następnie do komórek jajowych. Po zapłodnieniu jaja najpierw otacza je białko,a następnie wapienna skorupka. W kolejnym etapie samica składa jaja do gniazda, gdzie są wysiadywane – tłumaczy Malwina Boncol z Lasów Państwowych.

Jak dodaje zazwyczaj sam akt kopulacji trwa dosłownie kilka sekund, a sprinterami w tej grupie są jerzyki. Ptaki te większość swoich czynności życiowych jak choćby jedzenie, picie, spanie wykonują podczas lotu. Podobnie jest w przypadku zbliżenia, kiedy samiec podlatuje do samiczki i usadawia się na jej plecach.

Po czym oboje z rozpostartymi skrzydłami pikują pionowo w kierunku ziemi. Samiec musi błyskawicznie wlać swoje nasienie do kloaki partnerki, aby uniknąć zderzenia z ziemią. Jak to niektórzy mawiają: “Kto nie ryzykuje ten nie pije szampana” – uśmiecha się pani Malwina.

ZOBACZ TAKŻE:

Głośne igraszki… borsuków