Sklep, który zmienia życie na lepsze!

Sklep Charytatywny w Krakowie, pierwszy tego typu sklep w tym mieście, jeden z niewielu w naszym kraju, wczoraj otworzył swoje podwoje. To naprawdę wyjątkowe miejsce. Pracują tam osoby niepełnosprawne, a cały dochód jest przeznaczany na cele społeczne, rehabilitacyjne i edukacyjne.

Czujemy, że udało się nam stworzyć coś wyjątkowego! Dlaczego jest wyjątkowy? To głównie dzięki ludziom, którzy w nim pracują. Większą część naszego zespołu stanowią osoby z niepełnosprawnością, która bardzo utrudnia znalezienie pracy na otwartym rynku. Wśród nich są osoby dotknięte zespołem  Downa, cierpiące na porażenie mózgowe lub mające problemy z poruszaniem się. U nas nie jest to problem, bo sklep został stworzony specjalnie dla nich –  wyjaśnia Mariusz Baczyński z Fundacji Inicjatyw Lokalnych i Ekonomii Społecznej, która jest inicjatorem powstania tego miejsca. 

Koncepcja powstania takiego sklepu zrodziła się już kilka lat temu. Wtedy to Fundacja nawiązała współpracę ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym nr 3 w Krakowie.

Zderzyliśmy się wtedy z problemami osób niepełnosprawnych, brakiem miejsc pracy po szkole, trudnymi do zrealizowania praktykami zawodowymi i ogólną niechęcią pracodawców do angażowania się w sprawy  osób z niepełnosprawnością. Od tego dnia upłynęło wiele czasu i włożyliśmy w to dużo naszej pracy. Pojawił się pomysł stworzenia sklepu, jednak został zawieszony z powodu braku środków finansowych. Problemy udało się pokonać i rozpoczęliśmy swoją działalność – podkreśla pan Mariusz.

Priorytetem jest zorganizowanie stabilnej i dostosowanej pracy dla osób niepełnosprawnych. Na razie pracuje tam pięć osób z różnymi niepełnosprawnościami umysłowymi i ruchowymi, którym trudno się odnaleźć na rynku pracy. Jeśli inicjatywa się rozwije, to więcej osób zostanie tam zatrudnionych. Sklep umożliwia także realizowanie praktyk zawodowych dla uczniów ze specjalistycznych ośrodków wychowawczych i edukacyjnych.

Na zakupy, a także kawę i pogaduszki!

W Sklepie Charytatywnym przy ulicy Wielopole 18A w Krakowie można kupić pamiątki, odzież, meble i inny asortyment pochodzący z darowizn, a także wyroby własne podopiecznych. Nie będą dostępne produkty spożywcze.

Wierzymy, że krakowianie otworzą na nas swoje serca i będą nas tłumnie odwiedzać. Zapraszamy na zakupy, kawę i pogaduszki, a jest czego słuchać, bo historie życia naszych pracowników ciągle zapierają nam dech w piersiach. Wiemy, że gdzieś są osoby, które nie pozostają obojętne na potrzeby osób z niepełnosprawnością. Przyjmiemy dary w postaci pamiątek, drobnych mebli, ceramiki. Może ktoś ma koszulkę z autografem sportowca, albo obraz w szafie. To wszystko może zmienić życie wielu na lepsze –  podsumowuje Mariusz Baczyński.

Redakcja WieleLiter.pl również zaprasza do tego wyjątkowego sklepu. Kontakt znajdziecie tutaj.

fot. Kinga Wrona

ZOBACZ TAKŻE:

Nowe życie… nowohuckich foteli ;-)