Zwierzęta odporne na raka! Czy pomogą ludziom?

Natura poskąpiła im wprawdzie urody, ale i tak szczodrze ich obdarowała. Są bowiem nieczułe na większość bodźców bólowych, odporne na nowotwory i nie imają się ich choroby cywilizacyjne.  Superbohaterzy? Komiksowe postacie? Nie, to golce!

Najnowsze badania wykazują, że te zwierzęta potrafią wytrwać w środowisku beztlenowym przez 20 minut! Wytrzymują, bo mają na to strategię metaboliczną spotykaną – jak dotąd – w świecie roślin!

Te “szablozębne kiełbaski” żyją pod powierzchnią sawanny. Jako jedyne ssaki tworzą społeczność podobną do znanych u mrówek czy pszczół. Tak wiele ciał sapiących i dyszących w zapracowanej podziemnej kolonii musi doprowadzić do niedoboru tlenu w ich korytarzach.

A ssaki potrzebują tlenu, aby przetwarzać glukozę w energię. Przy niedoborze tego gazu następuje bowiem zahamowanie produkcji energii i w konsekwencji śmierć organizmu. Jednak nie w przypadku golca, który przerzuca się na przetwarzanie fruktozy w komórkach mózgu. Przetwarzanie tego cukru nie wymaga udziału tlenu. Jest jednak dość nieefektywna, więc golce wpadają w stan przypominający śpiączkę, aby zminimalizować swoje potrzeby energetyczne

Wbrew nazwie, na ciele golca rośnie około stu włosów. Ma też wystające z pyska zęby, które służą do zdobywania pokarmu, kopania tuneli i obrony.

Natura poskąpiła mu wprawdzie urody, ale i tak szczodrze go obdarowała. Jak podkreślają naukowcy, te zwierzęta praktycznie się nie starzeją się, są długowieczne (oczywiście w kategorii gryzoni) i nie imają się ich nowotwory oraz inne współczesne choroby cywilizacyjne. Wszczepione im komórki rakowe w ich organizmach po prostu się nie rozwijają! Trwają kolejne badania i być może dzięki golcom będziemy żyć dłużej i cieszyć się idealną kondycją fizyczną i umysłową!

Fot., źródło ZOO Wrocław

ZOBACZ TAKŻE:

Trzynaście ciekawostek o lisach!

WieleLiter.pl