Niepozorne, ale niezwykle ważne linie! Wiesz co one znaczą?

Bohaterkami tej niezwykłej kampanii #ścieżkadostępu – podziel się przestrzenią są… listwy, czyli kilka prostych linii, lekko wypukłych, które spotykamy na ulicach polskich miast. Niewiele osób wie jednak, co one oznaczają i jak bardzo ważną spełniają rolę. Są to bowiem ścieżki prowadzące dla osób niewidomych, dzięki którym nie błądzą one na ulicach, dworcach lub innych miejscach i są po prostu bezpieczne. Celem akcji jest pokazanie, jak bardzo są istotne i jak niebezpieczne jest ich zastawianie, zasłanianie lub zajmowanie przez widzące osoby.

Nie zajmuj ścieżek prowadzących. Nie stawiaj na nich bagażu. Jeśli stoisz w kolejce po bilet, zadbaj o to, aby nie wchodzić na listwę. A jeśli jest to trudne, miej oczy szeroko otwarte i gdy zobaczysz zbliżającą się osobę z białą laską, udostępnij dla niej ścieżkę, pozwól jej przejść. To wiele znaczy – podkreśla Małgorzata Szumowska, inicjatorka kampanii oraz dyrektorka generalna Niewidzialnej Wystawy.

15 października, od ponad pół wieku, na świecie obchodzimy święto osób niewidomych i niedowidzących, czyli Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Z tej okazji w stolicy w połowie października odbędzie szereg wydarzeń związanych nie tylko z tym dniem, ale z szeroko rozumianą dostępnością. Szczegóły znajdziecie tutaj.

Warto zajrzeć: Niewidzialna Wystawa to unikalny projekt, interaktywna podróż w świat ciemności, podczas której każdy może poczuć praktycznie, co to znaczy nie widzieć. Wyłączenie wzroku, sensoryczne rozwiązania i dynamiczny scenariusz pozwalają na rozbudzenie zmysłów, które zazwyczaj pozostają w uśpieniu – słuchu, węchu, dotyku, a nawet smaku. Niewidomi przewodnicy, w wyciemnionych pomieszczeniach wiernie odwzorowujących scenerie z realnego życia, pokazują inną perspektywę.

ZOBACZ TAKŻE:

Akcja #ścieżkadostępu – podziel się przestrzenią

fot. UM Warszawa