Las w kształcie godła naszego państwa

Na terenach Nadleśnictwa Lipusz na Pomorzu, które zostały zniszczone podczas zeszłorocznej nawałnicy, powstanie niezwykły las. Z lotu ptaka przypominać będzie orła. A to wszystko w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Każdy chętny może wziąć udział w sadzeniu drzew. Akcja odbędzie się już w najbliższą sobotę (20 października).

– Dendroglif powstanie w zgodzie z zasadami sztuki leśnej, dzięki odpowiedniemu doborowi gatunków do warunków siedliskowych tego miejsca. Sylwetkę “orła” wypełni brzoza  w otoczeniu sosny. Wiosną na tle sosnowej zieleni wyróżniać się będzie jasną, świeżą zielenią liści, która latem stanie się intensywniejsza i głębsza. Jesienią przez około 2-3 tygodnie orzeł się “zazłoci”. Późną jesienią, przez całą zimę i  w okresie przedwiośnia barwy sylwetce “orła” będą nadawały białe pnie drzew na tle leśnego gruntu. Oczywiście wszystko to będzie widoczne z lotu ptaka – gdy posadzone drzewka wyrosną i stworzą młodnik –  tłumaczą leśnicy z Lasów Państwowych. 

Gdańscy leśnicy razem z harcerzami Chorągwi Gdańskiej uznali, że takie połączenie procesu odbudowy zniszczonych przez huragan drzewostanów z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości będzie godnym upamiętnieniem tych wydarzeń.

Miejsce tej akcji nie jest przypadkowe. Symbolika tego obszaru jest bowiem wyjątkowa – zachodnia granica Nadleśnictwa Lipusz była równocześnie granicą odrodzonego w 1918 roku Państwa Polskiego. Ten żywy pomnik stanie się zatem trwałym wspomnieniem tamtego czasu.

Akcja sadzenie odbędzie się 20 października, początek o  godzinie 13.

ZOBACZ TAKŻE:

Las, którego już nie ma – rok po huraganie stulecia

fot. Nadleśnictwo Lipusz