Skuteczna obrona przed niechcianymi zalotami!

Z pozoru wyjątkowo wierny, a po kopulacji troskliwie opiekujący się samiczką – tak często myślimy o kaczych samcach. Tymczasem kiedy nabierają ochoty na seks potrafią być naprawdę brutalni. Myślicie, że to może jakaś wyjątkowa sytuacja? Prawda jest taka, że aż co trzecia kaczka jest gwałcona!

Kaczuszko, kaczuszko nie chowaj się pod łóżko bo przyjdzie kaczorek … Jakoś zawsze źle mi się kojarzył ten wierszyk. I dziś już wiem, że miałam dobre przeczucia co do tego kaczorka – stwierdza Malwina Boncol z Lasów Państwowych. – Na szczęście układ rozrodczy kaczek jest tak wykształcony, aby mogły skutecznie się bronić przed niechcianym nasieniem. Jak to możliwe? Pochwa samic jest spiralnie skręcona zgodnie z ruchem wskazówek zegara, natomiast penis kaczorów jest długi i poskręcany w przeciwnym kierunku. Jeśli dochodzi do niechcianego stosunku samica jest w stanie tak napiąć ścianki pochwy, że uniemożliwia przepływ nasienia samca i kieruje jego przepływ na zewnątrz.

Jak dodaje akt kopulacji odbywa się na wodzie. Kaczor mocno przytrzymuje samiczkę za piórka w tylnej części głowy, a całość trwa krócej niż pół sekundy! Podobno takie sytuacje zdarzają się również u innych gatunków. Dość egzotycznym przykładem, analogicznym zachowaniem samców są delfiny.

ZOBACZ TAKŻE:

Niełatwo się im wyplątać z miłosnego uścisku (video)