Wybitny pianista Ignacy Jan Paderewski polskim potentatem lotniczym?!

Mazowiecki samorząd chciałby nadać podwarszawskiemu lotnisku w Modlinie imię Ignacego Jana Paderewskiego. I choć trudno dyskutować o zasługach tego wybitnego polskiego pianisty i działacza niepodległościowego, to ta decyzja mogłaby wywołać spore zamieszanie na polskim niebie i rodzić sporo nieporozumień na świecie. Dlaczego? Z bardzo prostej przyczyny – takie imię nosi już inny port lotniczy w Polsce, Bydgoszcz-Szwederowo.

W porządku ostatnich obrad sejmiku województwa mazowieckiego znalazł się punkt “Projekt stanowiska w sprawie nadania Mazowieckiemu Portowi Lotniczemu Warszawa-Modlin imienia Ignacego Jana Paderewskiego”. I jak pisała kilka dni temu Gazeta Wyborcza nadanie nazwy wydawało się niemal pewne. Tak się jednak nie stało.
Jak poinformowała serwis Wieleliter.pl Marta Milewska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, decyzją sejmiku projekt został przekazany celem dalszego procedowania do Komisji Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu z obowiązkiem zasięgnięcia opinii Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Od czasu powstania pasażerskiego portu lotniczego na terenie Nowego Dworu Mazowieckiego w 2012 roku używana jest nazwa Warszawa-Modlin. W 2016 roku proponowano nadanie mu imienia Cypriana Kamila Norwida lub Jana Karskiego, ale również ta nazwa nie została przyjęta.
Większość lotnisk posiada swoich patronów. Prócz prestiżu jest także łatwiej rozpoznawalne, szczególnie na arenie międzynarodowej. Jednak wprowadzenie nazwy identycznej do lotniska położonego zaledwie dwieście kilometrów od Modlina mogłoby wprowadzić spore zmieszanie i rodzić wiele nieporozumień.

Poniżej prezentujemy tekst stanowiska Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia ………… 2018 r. w sprawie nadania Mazowieckiemu Portowi Lotniczemu Warszawa-Modlin imienia Ignacego Jana Paderewskiego

W 2018 roku przypada jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Po 123 latach zaborów nasz kraj odzyskał suwerenność.
Jednym z ojców Niepodległej i gorącym rzecznikiem przywrócenia państwa polskiego był Ignacy Jan Paderewski.
Dla uczczenia pamięci o tym niezwykle zasłużonym dla naszego kraju orędowniku niepodległości Polski, Sejmik Województwa Mazowieckiego zwraca się do Zarządu Województwa Mazowieckiego o podjęcie działań zmierzających do nadania Mazowieckiemu Portowi Lotniczemu Warszawa-Modlin imienia Ignacego Jana Paderewskiego.
Ignacy Jan Paderewski to światowej sławy wirtuoz, wspaniały kompozytor i ambasador polskiej kultury w czasach, kiedy Rzeczpospolita nie istniała na mapie. To również wybitny polityk i mąż stanu, podziwiany nie tylko za swoje osiągnięcia muzyczne, ale także wyjątkową charyzmę i działania społeczne dla dobra Ojczyzny.
Jako artysta potrafił swoją sztuką i siłą talentu zachwycać oraz porywać największe audytoria. Dzięki temu, że cieszył się ogromną popularnością na arenie międzynarodowej, mógł utorować sobie drogę do świata polityki i w efekcie uczynić wiele dla Ojczyzny.
Najcenniejsza okazała się znajomość Paderewskiego z prezydentem USA Thomasem Woodrowem Wilsonem. To dzięki niemu polskie sprawy znalazły swoje odzwierciedlenie 
w programie pokojowym, zwanym „Czternaście punktów Wilsona”, przedstawionym 8 stycznia 1918 roku w orędziu do Kongresu Stanów Zjednoczonych. Trzynasty punkt tego programu dotyczył utworzenia niepodległego państwa polskiego z dostępem do morza na terenach zamieszkanych w większości przez ludność polską.
Sejmik Województwa Mazowieckiego stoi na stanowisku, iż fundamentalny wkład Ignacego Jana Paderewskiego w odzyskanie przez Polskę Niepodległości oraz przypadające w tym roku 100-lecie tego wydarzenia, to doskonała okazja, aby Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin otrzymał imię tego wybitnego Polaka.

ZOBACZ TAKŻE:

Jedyna taka lotnicza noc w roku (Galeria zdjęć)

fot. Jan Szurek