Znalezienie bliźniaka genetycznego nie jest łatwe

Co godzinę ktoś w Polsce dowiaduje się, że jest chory na białaczkę. Dla wieku chorych jedyną szansą wyzdrowienia jest przeszczep szpiku kostnego.  Jesteś młody i zdrowy? Zrób coś dobrego, zarejestruj się w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego. To nie boli!

Żeby przeszczep szpiku kostnego był możliwy, trzeba znaleźć dla chorego bliźniaka genetycznego, czyli osobę, której antygeny zgodności tkankowej są takie same jak chorego. Zgodność 9-10 cech tkankowych pozwala na wykonanie przeszczepu, w wyjątkowych wypadkach może ich być tylko osiem, ale im więcej jest cech zgodnych tym większa szansa na powodzenie. Znalezienie bliźniaka genetycznego nie jest łatwe, prawdopodobieństwo wynosi 1:20000, a w przypadku rzadkich genotypów znacznie mniej. Poszukiwanie dawcy zaczyna się od rodzeństwa, bo u niego największe są szanse na zgodność. Mamy tak różne genotypy, że nawet w przypadku licznego rodzeństwa może nie znaleźć się dawca i aż 75 procent przeszczepów wykonywanych jest od osób niespokrewnionych.

TO NIE BOLI!
Należy też rozwiać mity o bolesności i niebezpieczeństwie związanym z oddawaniem szpiku i komórek macierzystych. Komórki macierzyste pobierane są ambulatoryjnie przy pobieraniu krwi. Szpik nie jest pobierany z kręgosłupa, jak się mylnie uważa, ale z kości biodrowych i zabieg ten jest wykonywany przy znieczuleniu ogólnym.

Do rejestracji jako potencjalny dawca należy podchodzić bardzo odpowiedzialnie, bo oznacza ono, że rzeczywiście decydujemy się na oddanie szpiku, jeśli będzie potrzeba. W tej chwili w Polsce około półtora miliona osób znajduje się w bazie Fundacji DKMS, spośród nich dawcami zostało niewiele ponad pięć tysięcy. Około 60 procent dawców znajdowanych jest w Polsce, pozostali dzięki ogólnoświatowej bazie Bone Marrow Donor Worldwide. Również osoby zarejestrowane w Polsce są dawcami dla chorych za granicą. Dzięki ogólnoświatowemu systemowi BMDW wielu chorym uratowane zostało życie. Niestety, dla co piątej chorej osoby nie można znaleźć bliźniaka genetycznego. Może Ty uratujesz mu życie?

Fundacja DKMS umożliwia każdemu zarejestrowanie się, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl, odpowiedzieć na kilka pytań, aby dowiedzieć się, czy można zostać dawcą (ograniczeniami są np. wiek i niektóre choroby), a następnie zamówić pakiet rejestracyjny. Dzięki dokładnym instrukcjom sami pobierzemy wymaz z jamy ustnej i odeślemy do Fundacji. Po przebadaniu próbek nasze dane zostaną umieszczone w rejestrze potencjalnych niespokrewnionych dawców krwi i komórek macierzystych. Fundacja DKMS organizuje też Dni Dawcy Szpiku w różnych miejscach w Polsce. Najbliższy odbędzie się 19 października w Tychach.