Tam, gdzie woda nigdy nie zamarza

Wielką osobliwością rezerwatu przyrody Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim w województwie łódzkim są wywierzyska krasowe. Ze szczelin w wapiennych skałach wypływa woda unosząc do góry piasek, który widziany przez taflę wody przyjmuje niesamowity niebiesko-zielony kolor.

To zjawisko wywołane jest tym, że krystalicznie czysta źródlana woda pochłania promienie czerwone, a przepuszcza odbite od dna promienie niebieskie i zielone. Woda nigdy nie zamarza, temperatura źródeł to 9 stopni Celsjusza.

Kanały odpływowe tworzą malownicze rozlewisko, przecinane groblami, z licznymi małymi wysepkami. Symbolem rezerwatu jest kaczka krzyżówka, ale można też tam spotkać łabędzie nieme, czernice, zimorodki, strzyżyki i wiele innych, szczególnie zimą, gdy korzystają z niezamarzniętego akwenu.

Jesienią pięknie wygląda porastający rezerwat las olchowy, pomarańczowo-różowe owoce trzmieliny zwieszające się nad wodą, trawy i paprocie na brzegach. To piękne i niezwykle atrakcyjne miejsce chociażby na niedzielny spacer.

Inne turystyczne ciekawostki znajdziecie tutaj.

fot. Antonina Zalewska

WieleLiter.pl