W Tatry zawitała zima. Jest ślisko i niebezpiecznie

To już koniec pięknej tatrzańskiej jesieni. W nocy temperatury w Tatrach spadły poniżej zera, a padający śnieg i zalegające marznące mgły pokryły skały cienką, niewidoczną warstewką lodu. Zrobiło się ślisko i niebezpiecznie. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Toprowcy mieli pełne ręce roboty.

Ratownicy pomogli m.in. turystce, która wędrując z 10-letnią córką poślizgnęła się na szlaku, doznając bolesnego urazu stawu skokowego, kolejnej, która doznała urazu nogi i nie była w stanie się poruszać, turyście z atakiem padaczki czy turystce, która straciła przytomność. Uratowali też turystę, który schodząc, poślizgnął się na zalodzonych szlaku i spadł kilkadziesiąt metrów. Ta ostatnia akcja była wyjątkowo skomplikowana i trwała całą noc.

Z Centrali terenową karetką na Wodogrzmoty wyjechało trzech ratowników, aby jak najszybciej dotrzeć do turysty i udzielić mu pierwszej pomocy. O godz. 22.08 na miejsce zdarzenia dotarł pracownik schroniska, który przekazał informację, że turysta jest przytomny, ale jego stan jest ciężki. Z Centrali na Wodogrzmoty ze odpowiednim sprzętem medycznym i środkiem transportu wyjechały kolejne grupy ratowników. Pierwsi ratownicy dotarli na miejsce zdarzenia i rozpoczęli udzielanie zaawansowanej pierwszej pomocy. Gdy na miejsce dotarła kolejna grupa ratowników, jeden z nich wyprowadził trzech współtowarzyszy wycieczki nad Wielki Staw, skąd turyści udali się do schroniska. Po zaopatrzeniu rannego i włożeniu go do noszy o godz. 0.37 rozpoczęto transport rannego na Wodogrzmoty, gdzie o godz. 02.55 przekazano go oczekującej tam karetce pogotowia. W sumie w nocnej akcji ratunkowej zakończonej o godzinie 5., wzięło udział 16 ratowników. Przyczyną upadku było poślizgnięcia na zalodzonych skałach – relacjonuje ratownik TOPR Adam Marasek.

Pełną kronikę TOPR znajdziecie na stronie topr.pl

Jak dodają toprowcy, w Tatry zawitała zima. Na najbliższy tydzień przewidywane są ujemne temperatury i niewielkie opady śniegu. Szlaki będą zalodzone i częściowo zasypane śniegiem. Nie będą to dobre warunki do wędrowania. Zalecają sporą ostrożność, gdyż poślizgnięcie i upadek na zalodzonym szlaku może zakończyć się poważnymi urazami.

ZOBACZ TAKŻE:

Przy dobrej pogodzie widać stamtąd wierzchołki Tatr

Nietypowy taternik zdobył Rysy! (video)

Fot. główne ma charakter poglądowy