Pierwszy taki chodnik “zjadający” smog. Będą kolejne

Zanieczyszczone powietrze to jeden z największych problemów wielu polskich miast. Czy rozwiązaniem mogą okazać się chodniki, wykorzystujące specjalną technologię? Pierwszy tego typu trotuar w Polsce powstał w Warszawie przy Rondzie Daszyńskiego. Choć wygląda całkiem zwyczajnie, to badania i obserwacje przeprowadzone w tym miejscu wykazały, że stężenie szkodliwych substancji znacznie zmalało.

Specjalne płyty chodnikowe w technologii TXACTIVE zostały zamontowane na odcinku o powierzchni 350 mkw. na ul. Towarowej – tuż przy Rondzie Daszyńskiego, aby pomóc w trudnej walce z pyłem i spalinami.

Jak to działa? Otóż specjalny beton z domieszką tlenku tytanu, dzięki promieniom słonecznym wykorzystuje zjawisko fotokatalizy. Na jego powierzchni dochodzi do redukcji szkodliwych substancji (w szczególności dwutlenku azotu), które w dalszym procesie rozkładają się na nieszkodliwe związki i wraz z wodą deszczową odpływają do gleby.

Chodnik wybudowany przy Rondzie Daszyńskiego przynosi już pierwsze efekty. Badania i obserwacje przeprowadzone w tym miejscu pokazują, że stężenie szkodliwych substancji obniżyło się o niemal 30 procent. Znaczna poprawa powietrza została zaobserwowana również na wysokości 50 centymetrów od podłoża, co jest szczególnie istotne dla zdrowia małych dzieci.

Chodnik zbudowała firma Skanska we współpracy z ZDM i partnerami naukowymi. Pierwsze testy wypadły na tyle dobrze, że w planach jest budowa kolejnych 6 tysięcy mkw. trotuarów z wykorzystaniem tej technologii.

ZOBACZ TAKŻE:

Plastiku w morzach i oceanach jest tyle, że stał się pokarmem dla zwierząt

Fot., źródło ZDM Warszawa