Lubi przełamywać stereotypy

Choć Nick Vujicic urodził się bez nóg i rąk, żyje pełnią życia i przekonuje miliony ludzi, aby także zaczęli to robić. – Możemy razem przezwyciężyć nasze ograniczenia i przeżyć niesamowitą przygodę! – podkreśla. Dziś ten wyjątkowy człowiek świętuje swoje 36. urodziny.

Nick Vujicic, a właściwie Nicholas James Vujicic przyszedł na świat 4 grudnia 1982 roku w Melbourne jako najstarsze dziecko pielęgniarki i pastora. Jego rodzice byli zszokowani, gdy okazało się, że urodził się bez rąk i nóg, jedynie ze zdeformowaną stopą z dwiema palcami. Jest bowiem chory na fokomelię, polegającą na niedorozwoju lub braku kości długich z obecnością stóp lub dłoni połączonych bezpośrednio z tułowiem.

Kiedy pierwszy szok minął, rodzice starali się zapewnić mu normalne dzieciństwo, a on przyznaje, że przez dłuższy czas nie miał pojęcia, że jest “inny”. Pierwszy raz odczuł to przed pójściem do szkoły, nie mógł bowiem chodzić do zwykłej szkoły, ponieważ prawo stanu Wiktoria zakazywało tego dzieciom niepełnosprawnym fizycznie. Jak tylko to się zmieniło, od razu poszedł do szkoły razem z pełnosprawnymi. Niestety, był tam wyśmiewany i poniżany przez kolegów co skończyło się próbą samobójczą.

Jak powiedział w jednym z wywiadów, w pewnym momencie zrozumiał, że jedynie wiara, nadzieja i pewność siebie są w stanie uratować go przed depresją i śmiercią. Zaczął żyć pełnią życia. Nauczył się samodzielnie wykonywać wszystkie niezbędne, codzienne czynności. Pisze na komputerze i korzysta z telefonu, używając palców u stóp. Potrafi też czesać się, myć zęby, golić się, a nawet grać w golfa, na perkusji, surfować czy jeździć na deskorolce.

Uświadomił sobie również, że może zmotywować też innych i w wieku 17 lat założył fundację “Życie bez kończyn”, której celem była pomoc osobom niepełnosprawnym.

Obecnie jest uznanym na całym świecie mówcą motywacyjnym. Podczas swoich prelekcji przekonuje ludzi, że warto zmienić swoje życie na lepsze i uwierzyć we własne siły. On sam jest tego najlepszym przykładem, bowiem mimo licznych ograniczeń, stał się człowiekiem sukcesu, mężem pięknej kobiety, ojcem i… niezwykle popularnym autorem poradników motywacyjnych. Od 2010 roku pisze książki, w których uczy, jak pokonywać bariery losu m.in.: “Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń”, “Nie daj się gnębić”, “Bez granic” czy “Niezwyciężony!”.

Ludzie często myślą, że osoba niepełnosprawna jest wycofana, bierna i smutna. Lubię przełamywać ten stereotyp i pokazywać, że prowadzę ekscytujące życie, jestem człowiekiem spełnionym – podkreśla w książce “Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń”.

ZOBACZ TAKŻE:

Miasteczka spod znaku ślimaka

Fot. Christliches Medienmagazin pro / Flickr

WieleLiter.pl