“Branie się w garść” nie jest sposobem leczenia depresji (video)

Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja zajmuje czwarte miejsce na liście najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Szacuje się, że do 2020 roku zajmie pierwszą pozycję. Sami chorzy często jednak wstydzą się mówić o swojej przypadłości. Ponad 75% Polaków uważa depresję za chorobę wstydliwą, coś, co się ukrywa przed innymi.

Stwierdzenie, że depresja to smutek to mit. W depresji prawie zawsze on występuje, jednak bardzo często nie oznacza depresji. Każdy człowiek bywa czasem smutny, nie wskazuje to jednak na to, że choruje na depresję. Ważne jest jego nasilenie i czas trwania – jeśli ktoś stale (przez większą część dnia, min. 2 tygodnie) odczuwa głęboki smutek, który nie podlega w zasadzie modyfikacjom przez zewnętrzne okoliczności, to prawdopodobnie możemy mieć już do czynienia z depresją. Depresja to grupa różnych zaburzeń o podobnych objawach, zarówno psychicznych, jak i fizycznych – obniżony nastrój to tylko jedna z nich.

Jak podkreślają specjaliści, depresja jest chorobą biologiczną, tak samo jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Osoba chora nie jest winna wystąpienia choroby i w większości przypadków nie może się z niej sama wyleczyć. Może jednak współpracować z lekarzem lub terapeutą. Taka współpraca sprawia, że skuteczność leczenia przeciwdepresyjnego staje się wyraźnie większa. “Branie się w garść” nie jest sposobem leczenia depresji.

Aż 80% Polaków czuje niedosyt wiedzy o tej chorobie, jej objawach i leczeniu. Może to oznaczać, że wiele przypadków depresji, w otoczeniu lub osobiście przeżywanych, jest pomijana lub błędnie interpretowana.Często też sami chorzy wstydzą się mówić o swojej przypadłości. Ponad 75% Polaków uważa depresję za chorobę wstydliwą, coś, co się ukrywa przed innymi. Takie nastawienie społeczeństwa jest barierą dla osób chorych w podjęciu leczenia. Ma to zmienić ogólnopolska kampania “DEPRESJA. Rozumiesz – pomagasz”, która stawia sobie za cel zmianę samego nastawienia do choroby, jaką jest depresja i dostarczyć wiedzy na jej temat. Więcej o akcji przeczytacie na stronie wyleczdepresje.pl

Zobaczcie też filmy jak ludzie radzą sobie z tą chorobą.

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl