Stworzenia z głębin zostały nazwane jak bohaterowie sagi fantasy

Wieloszczety głębinowe, zamieszkujące chłodne głębiny Oceanu Spokojnego, z pewnością nie boją się tego, że “nadchodzi zima”, czyli motta rodziny Starków z “Gry o tron”. Kilka nowych gatunków tych zwierząt zawdzięcza swoją nazwę autorowi tej książki R.R. Martinowi. Naukowców zainspirowała zabójcza Arya Stark – Abyssarya acus oraz niepełnosprawny umysłowo, olbrzymi sługa rodu Starków, który potrafi wymawiać tylko słowo Hodor –  Hodor Hodur i Hodor anduril.

Jak informuje Live Science, wieloszczety głębinowe należy do rodziny Polynoidae, która obejmuje około 900 gatunków. Zostały odkryte podczas wyprawy na równikowy Ocean Spokojny, na głębokości od 4000 do 5000 metrów. 

Jako że zamieszkują oceaniczne głębiny, nie są tak dobrze zbadane jak ich kuzyni żyjący w płytszych siedliskach. Ale dzięki nowym próbkom, naukowcy znacznie rozszerzyli drzewo genealogiczne grupy, dopisując 17 nowo odkrytych gatunków i cztery nowo odkryte rejony. 

Hodor hodor ma około 11 milimetrów długości i około 2 mm szerokości, 24 segmenty ciała i dziewięć par struktur przypominających kończyny. Abyssarya acus jest znacznie mniejsza: około 5 mm i 0,4 mm szerokości, z 18 segmentami ciała.

ZOBACZ TAKŻE:

https://wieleliter.pl/2018/10/14/przezyla-mozarta-francuska-rewolucje-czy-ladowania-na-ksiezycu/

Fot. główne Klapi/Wikimedia

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl