Niegdyś używane, dostały drugie życie

Aparat płuco-serce wykonany przez prof. Tadeusza Paliwodę, stół operacyjny prof. Wiktora Brossa oraz pierwsza polska endoproteza stawu biodrowego zaprojektowana przez zespół dr. Janusza Daaba z Piekar Śląskich – to tylko część ekspozycji Muzeum Medycyny i Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, które otwarto 12 grudnia w Sosnowcu.

Niegdyś używane sprzęty medyczne – dziś pamiętają już tylko starsze pokolenia lekarzy i pielęgniarek. Utworzenie miejsca, w którym będą eksponowane ma uchronić je przed zapomnieniem i zniszczeniem. Do otwarcia Muzeum uczelnia przygotowywała się już od kilku lat gromadząc unikatowe eksponaty. Znalazły się się w nim m.in.: wystawa składająca się z narzędzi i sprzętów wykorzystywanych w przeszłości, w połączeniu z galerią prezentującą pracę personelu na salach operacyjnych oraz dawna apteka, gdzie można zobaczyć naczynia i narzędzia do wytwarzania leków.

Przestrzeń muzeum podzielono na 3 strefy: strefę wejścia, strefę administracji oraz strefę muzeum i ekspozycji, na którą składa się 8 pomieszczeń. Na potrzeby warsztatów dla uczniów, którzy będą zwiedzać muzeum oraz zajęć dla studentów powstały też dwie sale seminaryjne.

Do muzeum sprowadzono również specjalne zioła z ekologicznych upraw we Włoszech, dzięki temu powstałą tu jedyna w swoim rodzaju zielarnia. Bogate wyposażenie muzeum uczelnia zawdzięcza m.in. prywatnym darczyńcom. Jednym z nich jest Emilian Kocot, sosnowiecki lekarz, który od lat gromadzi medyczne eksponaty.

Inicjatorką powstania „Muzeum Medycyny i Farmacji” jest prof. dr hab. n. med. Krystyna Olczyk – Dziekan Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu. Budynek, którego parter będzie zaadaptowany na potrzeby ekspozycji to Dom Studencki nr 2 przy ulicy Ostrogórskiej 30 w Sosnowcu. Na remont i wyposażenie muzeum uczelnia przeznaczyła z własnych środków ponad 2,6 mln zł. 100 tys. zł dołożył sosnowiecki magistrat. – Nie sądziłem, że muzeum zrobi na mnie aż takie wrażenie. To fantastyczne miejsce, które należy odwiedzić, ponieważ na własne oczy można się przekonać jak zmieniała się medycyna i sprzęt na przełomie ostatnich dziesięcioleci – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Otwarcie placówki symbolicznie kończy obchody 70-lecia powstania Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

 
 
 

Źródło: UM Sosnowiec

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl