“Wyspiański” pobił frekwencyjny rekord

W tym roku Muzeum Narodowe w Krakowie odwiedziło już ponad milion osób, a wystawą cieszącą się rekordowym zainteresowaniem jest ekspozycja “Wyspiański”. Zobaczyło ją już ponad 200 tysięcy osób.  Dwustutysięcznym widzem był pięciolatek z jednego z krakowskich przedszkoli.

Jesteśmy szczęśliwi, że dwustutysięczny widz znalazł się on w grupie przedszkolaków. Bardzo się cieszymy, gdy widzimy w muzeum dzieci, bo mamy nadzieję, że gdy odkryją, jakie to interesujące miejsce, będą tu wracać jako dorośli – powiedział Łukasz Gaweł, zastępca dyrektora MNK, który powitał przedszkolaki.

Dziękował też paniom wychowawczyniom, które uczą najmłodszych przyjemności płynącej z obcowania ze sztuką. Od kurator ekspozycji Magdaleny Laskowskiej dzieciaki dowiedziały się natomiast, że wystawę przygotowywał zespół złożony z blisko stu osób, a prace trwały półtora roku.

Ekspozycja “Wyspiański” została otwarta w Muzeum Narodowym w Krakowie 28 listopada 2017 roku. To największy dotychczas pokaz prac krakowskiego twórcy, na który złożyło się przeszło 500 dzieł sztuki: pasteli, rysunków, obrazów olejnych, rzeźb, rycin i projektowanych przez Stanisława Wyspiańskiego przedmiotów rzemiosła artystycznego.

15 stycznia 2019 roku, w 150. rocznicę urodzin artysty, Muzeum zaprasza na nową odsłonę ekspozycji: “Wyspiański. Nieznany”. Większość prezentowanych na niej artefaktów – m.in. szkicowniki, rysunki, pierwodruki – publiczność będzie mogła oglądać po raz pierwszy. Podobnie liczący 600 pozycji księgozbiór Stanisława Wyspiańskiego. Zaprezentowany zostanie także m.in. pastelowy Autoportret artysty z 1897 roku, kupiony do kolekcji MNK w listopadzie bieżącego roku. Całość będzie można oglądać do 5 maja 2019 roku.

200 tysięcy to frekwencyjny rekord Muzeum Narodowego w Krakowie. Dotychczas wystawą, która cieszyła się największym powodzeniem publiczności, była zorganizowana w roku 2001 ekspozycja “Od Moneta do Gauguina. Impresjoniści i postimpresjoniści z Musee Orsay w Paryżu”. Zobaczyło ją 141 tysięcy zwiedzających. Wystawa “Marc Chagall. Dzieła z lat 1928-1983” z roku 1997 zgromadziła 102 tysięcy muzealnych gości. Słynny “Polaków portret własny” na przełomie roku 1979 i 80 zobaczyło zaś 81 tysięcy widzów.

ZOBACZ TAKŻE:

Niektóre szopki powstają przez wiele miesięcy, a niekiedy nawet lat

Fot. Mirosław Zak Muzeum Narodowe w Krakowie

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl