Choinka wysokości trzydziestopiętrowego wieżowca (video)

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i w wielu domach już stoją ubrane choinki, inni już je kupili albo planują zakup. Oczywiście mówimy tutaj o prawdziwych, pachnących drzewkach. Nazywamy je choinkami, chociaż są to różne drzewa iglaste: świerki, jodły a nawet sosny. Do domu wybieramy zwykle te o wysokości do 2,5 metra, ale nasze świerki zwyczajne mogą osiągnąć nawet 50 metrów. Nie są to najwyższe drzewa iglaste na świecie, bo sekwoje wieczniezielone rosnące w naturalny sposób w Kalifornii osiągają nawet wysokość 100 metrów. Co powiecie zatem na choinkę wysokości trzydziestopiętrowego wieżowca?

Sekwojami nazywamy popularnie trzy gatunki drzew iglastych: sekwoje wieczniezielone, mamutowce olbrzymie i metasekwoje chińskie. Wszystkie te gatunki lubią wilgoć i słońce, a nie lubią mroźnych zim. Do Europy przywędrowały jako drzewa ozdobne, ale nie osiągają tak imponujących rozmiarów jak w swoim naturalnym środowisku.

A oto kilka ciekawostek o sekwojach:
– Najwyższe drzewo na świecie to sekwoja wieczniezielona o nazwie Hyperion, mająca 115,5 metra, rosnąca w Parku Narodowym w Redwood w północnej Kalifornii. Ze względów bezpieczeństwa to drzewo wraz z 9 innymi najwyższymi drzewami nie jest oznaczone.
– Najpotężniejsze drzewo to mamutowiec olbrzymi o nazwie Generał Sherman. Ma przy ziemi ponad 11 metrów średnicy, 31 metrów w obwodzie, 84 metry wysokości, a jego waga jest szacowana na prawie 2 tony. Generał Sherman rośnie w Narodowym Parku Sekwoi w Kalifornii.
– Wszystkie sekwoje to drzewa długowieczne, żyją nawet do 3500 lat. Wiek Generała Shermana szacowany jest na 2700 lat.
– Sekwoje zrzucają dolne gałęzie i w starych okazach gałęzie zaczynają się dopiero na wysokości 20 – 30 metrów.
– Metasekwoja chińska to żywa skamieniałość. Występowała już w erze mezozoicznej i przez pewien okres dominowała na półkuli północnej, ale zachowała się jedynie w Chinach, gdzie zostało odkryta dopiero w XX wieku. Szybko zdobyła popularność w parkach w Ameryce Północnej i Europie ze względu na swoją urodę.
– Igły metasekwoi chińskiej są miękkie, jesienią przebarwiają się na żółto, pomarańczowo i czerwono, a w czasie przymrozków opadają razem z miękkimi krótkopędami.
– Sekwoje mają korę o pięknej czerwonobrązowej barwie. Kora sekwoi wieczniezielonej i mamutowca jest spękana, a metasekwoi gładka i łuszcząca.
– Sekwoje trafiły również do parków i arboretów w Polsce. Ze względów klimatycznych rosną najlepiej w jej części zachodniej. W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego zobaczymy wszystkie trzy gatunki sekwoi.
– Najstarszy i najpotężniejszy mamutowiec olbrzymi w Polsce rośnie w dawnym parku dworskim w Brwicach na Pomorzu Zachodnim. Ma on około 120 lat, 27 m wysokości, a pień w obwodzie ma 3,6 metra.

 

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl