Polacy w gorączce świątecznych zakupów zachowują spokój

Aż 63 procent Polaków deklaruje, że nie oszczędza z wyprzedzeniem na świąteczne czy noworoczne zakupy. Jednocześnie, jak wynika z raportu „Świąteczny portfel Polaków 2018” przygotowanego przez ZBP, ponad połowa badanych nie zamierza przeznaczyć na świąteczne wydatki więcej niż 500 złotych. Podobną kwotę dodatkowo „pochłonie” zakup prezentów dla najbliższych. Jedynie 14 procent Polaków deklaruje, że przy okazji świąt skorzysta z dodatkowego finansowania. 

Zakupy, wyjazdy, spotkania to z jednej strony duża pokusa, aby pozwolić sobie na nieco więcej niż przez cały rok, zaś z drugiej wzmożone wydatki w naszym domowym budżecie powinny być rozsądnie zaplanowane i nie podlegające atmosferze przedświątecznej gorączki. Jak wynika z badań zrealizowanych w listopadzie 2018 r. na zlecenie Związku Banków Polskich, ponad 80 procent ankietowanych deklaruje, że nie przeznaczy na ten cel więcej niż 1000 złotych. Świadczyć to może o dość racjonalnej postawie Polaków przy gorączce świątecznych zakupów – na to przynajmniej wskazują deklaracje respondentów.

Za prezenty głównie kartą

Polacy za świąteczne zakupy w zdecydowanej większości zapłacą kartami płatniczymi (53 procent), a jedynie co czwarty z nas deklaruje, że przy kasie posłuży się głównie gotówką. Większość z nas nie będzie przy okazji świąt Bożego Narodzenia korzystała z dodatkowego finansowania – po kredyt lub rodzinną pożyczkę zgłosi się jedynie około 14 procent pytanych. Jak wskazują ankietowani bankowcy blisko co drugi udzielony w tym okresie kredyt gotówkowy przekracza kwotę 4000 zł.

Najczęściej o oszczędzaniu myślą młodzi

Wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie ZBP badania pokazały również, że prawie 63% pytanych nie oszczędzało wcześniej z myślą o Bożym Narodzeniu. Jedynie 27 procent Polaków zaoszczędziło przed świętami nie więcej niż 500 złotych. Co jednak zaskakujące, najczęściej oszczędzającą grupą wiekową są osoby młode do 24. roku życia – łącznie przed świętami oszczędzało około 42 procent z nich, a 37 procent ankietowanych w tym przedziale wiekowym odłożyło do 500 złotych. Największe kwoty odkładają z kolei osoby w wieku 35-44 lat – ponad 15 procent zaoszczędziło ponad pół tysiąca zł. To także osoby w tym wieku zamierzają na organizację świąt przeznaczyć największy budżet. Prawie 20 procent z nich wyda przy tej okazji ponad 1000 złotych, z czego co trzeci wyda nawet ponad 2000 złotych (6 procent).

Pełny raport znajdziecie TUTAJ.

ZOBACZ TAKŻE:

Rysiek z “Klanu” i jego “szemrana” ekipa znowu zbierają siano

75 procent dzieci po pierwszym roku życia je zbyt dużo cukru

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl