Jak “oswoić” dziecko z chorobą i leczeniem

– Chcemy, aby każde dziecko, które dowiaduje się o swojej chorobie, było świadome co dzieje się w organizmie, czym właściwie jest, jak przebiega, jak wygląda proces leczenia, na czym polegają czynności wykonywane przez lekarzy i pielęgniarki oraz jak zmieni się ich życie, po opuszczeniu szpitala – podkreślają autorzy serii książeczek “Bajki kontra choroba”.

Zawarte w nich informacje poruszają kwestię białaczki, cukrzycy i astmy i pozwalają dzieciom na “oswojenie się” i zrozumienie choroby oraz kolejnych etapów procesu leczniczego. Seria powstała z inicjatywy Krzysztofa Starszaka i Michała Smoczoka, studentów Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.  Autorką tekstu jest nauczycielka, absolwentka studiów pedagogicznych Ewa Jania, a autorem rysunków – ilustrator Jakub Szczygieł. Książeczki były również konsultowane pod kątem merytorycznym z ekspertami z dziedziny psychologii i medycyny (specjaliści chorób wewnętrznych, diabetologii, onkologii i hematologii, pediatrii, medycyny rodzinnej), a także z pacjentami. To pierwszy tego typu projekt w Polsce. Pilotażową książeczką była wydana w kilkudziesięciu egzemplarzach pozycja poświęcona tematyce transplantacji serca u dzieci. Cały nakład został rozdany specjalistom z kilku ośrodków w Polsce. Następnie zdecydowali się na  przygotowaniu serii bajek, w których zajmują się popularnymi chorobami, z którymi każdego dnia muszą zmagać się dzieci.

Dziecko a choroba

Nie jest tajemnicą, że każdy z nas boi się nieznanego. Dziecku, które ma mniejsze doświadczenie życiowe, a szpital, przychodnia i ludzie w białych fartuchach kojarzą mu się wyłącznie negatywnie, jest bardzo trudno zrozumieć procedury wykonywane przez lekarzy i pielęgniarki, w trakcie badania, diagnostyki i leczenia. Stres, lęk i strach jest zupełnie niepotrzebny. Rodzice, którzy opiekują się przewlekle chorymi dziećmi, z biegiem czasu posiadają ogromną wiedzę, natomiast początki choroby są szczególnie trudne. Stają wówczas przed potrzebą odpowiedzi na setki pytań. Jak sobie z tym poradzić? Zanim sięgniecie Państwo ze swoimi dziećmi po fachową, skomplikowaną literaturę, proponujemy jako wstęp nasze książeczki. Przystępny i zrozumiały dla dzieci tekst, który zawiera merytoryczne informacje i wiedzę, bajkowe ilustracje, ułatwiające odbiór treści, pozwolą na oswojenie się z chorobą i ograniczenie strachu przed kolejnymi etapami leczenia – podkreślają pomysłodawcy serii książeczek. 

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć Bajkikontrachoroba.pl

ZOBACZ TAKŻE:

“Bioenergoterapeuta” uzdrawiał… seksem

Wymyślił jak jechać rowerem i bezpiecznie odmawiać różaniec

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl