Jedyne wygrane powstanie zostało upamiętnione na znaczku

6 stycznia 1919 roku rozegrała się bitwa o Ławicę podczas Powstania Wielkopolskiego. W ręce Polaków trafił sprzęt wartości 200 milionów marek niemieckich, stanowiący największy polski łup wojenny. W ciągu kilku tygodni walk na przełomie 1918-19 roku prawie cała Wielkopolska została wyzwolona. Z okazji setnej rocznicy wybuchu tego niepodległościowego zrywu Poczta Polska wyemitowała okolicznościowy znaczek o wartości 2,6 złotych, przedstawiający powstańczą flagę z orłem w koronie, a także czapkę rogatywkę, na której znajduje się trefl i orzełek.

Walor o nakładzie 160 tysięcy sztuk nawiązuje do nadziei na zespolenie Wielkopolski z państwem polskim i przywiązania do wartości patriotycznych. Autorem znaczka okolicznościowego wydanego w nakładzie 160 tysięcy sztuk jest Jan Konarzewski. Poczta Polska wyemitowała także kartkę z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej  i fotografią mjr. Mieczysława Palucha wraz z towarzyszami broni. Na grafice znalazły się także symbole powstańcze: kokarda narodowa oraz flaga. Autorem kartki wydrukowanej w nakładzie ośmiu tysięcy sztuk jest Karol Tabaka.

Specjalną emisją znaczków pocztowych chcemy upamiętnić stuletnią rocznicę wydarzeń, które miały niezwykłe znaczenie zarówno dla odbudowującego się po 123 latach niewoli państwa polskiego, jak również dla Polski współczesnej. Powstańcy wielkopolscy dzięki swojej determinacji doprowadzili do wyzwolenia spod władzy niemieckiej niemal całej Wielkopolski. Należy pamiętać, że była to jedyna, w naszej historii, tak duża insurekcja, która zakończyła się osiągnięciem wszystkich założonych celów. Rolą Poczty Polskiej jest uczczenie polskich bohaterów i ważnych dla naszej historii wydarzeń – podkreśla Przemysław Sypniewski, prezes Zarządu Poczty Polskiej.

Powstanie Wielkopolskie to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Jego znaczenie było niezwykle istotne dla odradzania się niepodległego państwa polskiego i kształtowania jego granic. Powstańcy wielkopolscy brali także udział w obronie Warszawy przed bolszewikami.

Okazją do zamanifestowania dążeń niepodległościowych Wielkopolan stał się przyjazd do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego. Walki wybuchły 27 grudnia 1918 roku i zakończyły się 16 lutego 1919 roku. W ciągu kilku tygodni walk prawie cała Wielkopolska została wyzwolona.

Najnowsza emisja znaczków pocztowych wpisuje się w tegoroczne obchody stulecia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada br. Poczta Polska wprowadziła do obiegu emisje filatelistyczne: “100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości”, “Pierwsze dni niepodległości”, “Wojsko Odrodzonej Rzeczypospolitej” oraz “100. rocznica zakończenia I wojny światowej”.

ZOBACZ TAKŻE:

Via Carpatia gotowa. Na razie tylko na znaczkach!

Pożegnanie z… telegramem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *