W Łodzi powstał pierwszy w Polsce Dom Wielopokoleniowy (galeria)

Pod jednym dachem zamieszkają seniorzy, młodzi, rodziny, single i osoby niepełnosprawne, aby sobie wzajemnie pomagać. Osoby starsze lub z ograniczoną sprawnością będą mogły liczyć na pomoc w wykonaniu codziennych czynności, na przykład w zrobieniu zakupów, a w zamian młodzi rodzice uzyskają wsparcie np. w opiece nad dziećmi. Ideą tego innowacyjnego w Polsce modelu mieszkaniowego jest tworzenie więzi między ludźmi, także poza rodziną.

Podobny program sprawdził się już w kilku państwach Europy takich, jak: Niemcy, Holandia czy Szwajcaria. W skład wyremontowanej w zeszłym roku nieruchomości przy ul. Wólczańskiej 168 w Łodzi wchodzą trzy budynki: frontowy, willa i oficyna. Remont obejmował rozbiórkę i odbudowę budynku frontowego oraz generalny remont budynku willi i oficyny wraz z zagospodarowaniem terenu. W ramach tej inwestycji powstało 16 lokali mieszkalnych spośród których 11 zostało przystosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych, 1 świetlica oraz 1 lokal użytkowy. Całkowity koszt inwestycji to 8 mln 295 tysięcy złotych. Inwestycja była realizowana z miejskich środków

Podstawowym celem projektu było stworzenie domu wielopokoleniowego z pulą mieszkań przystosowanych dla seniorów oraz dla ludzi młodych, również dla osób niepełnosprawnych. Z tego względu budynki zostały wyposażone w dwie windy. Projekt ten miał na celu stworzenie takiego środowiska życia, aby ułatwić kontakty sąsiedzkie, dać poczucie wsparcia i bezpieczeństwa oraz umożliwić osobom starszym zachowanie niezależności z równoczesnym zapewnieniem wzajemnej pomocy – podkreśla Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich. 

Kluczowym aspektem przy wyborze przyszłych lokatorów domu będzie zapewnienie zróżnicowania społecznego. Dlatego w kamienicach zamieszkają seniorzy, rodziny z dziećmi, osoby młode, a także osoby z niepełnosprawnością.

– Wartościami Domu Wielopokoleniowego jest wzajemna pomoc, współpraca niezależnie od wieku, życzliwość i otwartość na potrzeby innych, szacunek i akceptacja. Chcemy zbudować silną, wspierającą się społeczność sąsiedzką, co umożliwi osobom starszym i z niepełnosprawnościami dłużej zachować niezależność. W praktyce na przykład osoby starsze lub z ograniczoną sprawnością będą mogły liczyć na pomoc w wykonaniu codziennych czynności, np. zrobieniu zakupów, w zamian młodzi rodzice uzyskają wsparcie np. w opiece nad dziećmi – stwierdza Katarzyna Dyzio z Biura ds. Rewitalizacji UMŁ.

Ważnym miejscem w Domu Wielopokoleniowym będzie Klub Sąsiedzki, czyli wspólna przestrzeń, gdzie mieszkańcy będą mogli się spotykać, realizować pasje, zainteresowania i wspólne pomysły. W praktyce może to być zarówno dzielenie się wiedzą i umiejętnościami: jak przepisami kulinarnymi, mieszkańcy mogą wspólnie gotować, ale również wspólnie spędzać święta czy ważne wydarzenia.

Ogólnodostępna przestrzeń będzie miejscem do spotkań, gry w karty, bingo czy zajęć gimnastycznych. Seniorzy mogą uczyć dzieci majsterkowania, a młodzież seniorów obsługi komputera. Program Klubu Sąsiedzkiego będzie kierowany także do szerokiego grona sąsiadów – wszystkich mieszkańców osiedla.

ZOBACZ TAKŻE:

Łódź przez trzy godziny miała nowego prezydenta

Fot. Paweł Łacheta/UMŁ w Łodzi, źródło UMŁ Łódź

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl