Temat wraca po latach. Czy torunianie się zdecydują?

“Tylko” czternaście lat zajęło władzom Torunia zastanowienie się czy chcą wprowadzić kartę miejską. To nic innego jak rodzaj elektronicznej karty przedpłatowej, którą doskonale znają użytkownicy telefonów komórkowych działających w systemie pre-paid. Kartą można przede wszystkim płacić za przejazdy komunikacją miejską czy parkowanie, ale także za wstęp do muzeum czy kina.

Temat karty miejskiej pojawił się już w marcu 2005 roku, kiedy to o jej zaletach przekonywali prezydenta miasta Michała Zaleskiego przedstawiciele Mennicy Państwowej. Jak tłumaczyli, zasada działania “elektronicznego biletu” jest prosta. Najpierw w punkcie doładowania, np. w kiosku wykupujemy odpowiednią liczbę impulsów. Wsiadając do autobusu zbliżamy kartę do specjalnego czytnika, który odliczy nam należną kwotę. Kontroler w autobusie czy tramwaju także wyposażony będzie w niewielkie urządzenie, za pomocą którego sprawdzi, czy zapłaciliśmy za przejazd, a w przypadku biletów okresowych, do kiedy jest on ważny.

Wyższość takiego systemu opłat nad zwykłymi biletami jest oczywista – zapewniał wtedy Eryk Karski, dyrektor ds. płatności elektronicznych w Mennicy Państwowej. Pozwala dokładnie monitorować korzystanie z biletów jednorazowych i okresowych, pokazuje obłożenie poszczególnych linii, eliminuje groźbę fałszerstw biletów. Uszczelnia też system kar za przejazd bez biletu.

Po czternastu latach temat wraca. Podczas Sesji Rady Miasta 7 lutego br. radni zagłosują nad przyjęciem pilotażu programu “System biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej w Toruniu”. Jeśli rada wyrazi na to zgodę, to program ruszy 1 marca. Jeśli radni zagłosują za wprowadzeniem programu, to z kart miejskich będzie można korzystać już od 1 marca. Pilotaż ma potrwać pół roku – do 30 września 2019 roku, ale nie na wszystkich liniach, ale tylko na niektórych. Jak podkreśla prezydent Torunia, sprawdzone zostanie czy torunianie chcą korzystać z karty miejskiej. W pilotażu rozdanych zostanie 100 kart. Koszt uruchomienia programu to 30 tysięcy złotych

ZOBACZ TAKŻE:

Odlot na Kujawach

Fot. główne ma charakter poglądowy, archiwum redakcji, źródło Torun.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *