Muzeum zachęca do lektury… w wannie

O dwa dość nietypowe eksponaty wzbogaciło się ostatnio Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli k. Radomia. Jest to wanna z francuskiej willi, gdzie ostatnie pięć lat życia spędził autor „Ferdydurke” z Ritą Gombrowicz oraz emaliowany nocnik z ilustracjami, który pisarz podarował swojemu argentyńskiemu chrześniakowi Adrianowi Russovichowi. 

Na nocniku znajdują się ilustracje wykonane przez Janusza Eichlera nawiązujące do książek Gombrowicza. Jak relacjonuje Pau Freixa Terradas, gombrowiczolog z Barcelony, który dla wsolskiego Muzeum pozyskał ten eksponat, według rodziców Adriana Russovicha nocnik nigdy nie był używany. 

Drugi przedmiot pochodzi z Europy. To wanna z Villi Alexandrine w Vence na południu Francji, gdzie ostatnie pięć lat życia spędził autor „Ferdydurke” z Ritą Gombrowicz. Obecnie w dawnym mieszkaniu Gombrowiczów we Francji znajduje się przestrzeń muzealna poświęcona pisarzowi, a wanna nie zmieściła się w urządzonej tam ekspozycji. Dzięki temu ten wyjątkowy eksponat trafił do Wsoli.
Nowa przestrzeń ekspozycyjna będzie jednocześnie służyła jako czytelnia, w której będzie można przypomnieć sobie (lub poznać) twórczość pisarza. Przy okazji muzeum zachęca do lektury… w wannie.

6,5 miliona złotych na remont 

Muzeum Witolda Gombrowicza znajduje się we Wsoli, 90 kilometrów od Warszawy i 10 kilometrów od Radomia. Mieści się w rezydencji pałacowej z 1914 roku, należącej w okresie międzywojennym do bratowej pisarza Aleksandry Gombrowicz. W roku 2005 Starostwo Radomskie sprzedało pałac wraz z sześcioma hektarami parku Samorządowi Województwa Mazowieckiego, a ten przekazał go Muzeum Literatury w Warszawie z przeznaczeniem na Muzeum Witolda Gombrowicza. Budynek był w fatalnym stanie, więc w 2006 roku rozpoczął się generalny i bardzo trudny ze względu na warunki naturalne remont pałacu. Trwał z przerwami do września 2009 roku. Na zakup i remont siedziby Muzeum Witolda Gombrowicza mazowiecki samorząd przeznaczył prawie 6 i pół miliona złotych.
Muzeum zostało otwarte 10 października 2009 roku w obecności Rity Gombrowicz, wdowy po pisarzu. Trakt zwiedzania obejmuje cztery przestrzenie wystawiennicze: Kawiarnię „Ferdydurke” (dawny pokój Witolda), salę polską, hol (kolekcje przedmiotów osobistych) oraz salę argentyńsko-europejską. Prezentowane są dokumenty, fotografie, korespondencja, maszynopisy, rękopisy oraz pierwodruki dzieł z poszczególnych okresów życia Witolda Gombrowicza.  Zwiedzających przyciąga do muzeum nie tylko stała ekspozycja osnuta wokół etapów biografii i twórczości pisarza, ale również wydarzenia artystyczne i intelektualne. Więcej informacji znajdziecie na stronie Muzeum.

Fot. MuzeumGombrowicza.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Muzeum, łączące pokolenia obchodzi piękny jubileusz