Bociany wracają! To już koniec zimy?

Bociany, symbole wiosny, zamiast wygrzewać pióra w słońcu Afryki, ruszyły w długą drogę powrotną do znajdujących się w Polsce gniazd. Te, które zimują na południu tego kontynentu mają do pokonania nawet 10 tysięcy kilometrów. Tymczasem w naszym kraju pojawiły się inne zwiastuny wiosny – pierwsze żurawie! Wiele osób na przedwiośniu myli je z bocianami. Szczególnie w bardzo słoneczne dni ich jasnoszare upierzenie można pomylić z białym.

Bociany powrót na lęgowiska zaczynają już w styczniu. Te, które zimowały na południu Afryki muszą przelecieć nawet 10 tysięcy kilometrów, aby dotrzeć do swoich gniazd. Jak wyjaśnia Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, dziennie pokonują około 300 kilometrów nad Europą, a nawet 500 kilometrów nad Afryką! Bociany lecąc na długie odległości wykorzystują prądy wstępujące, czyli ciepłe powietrze, ogrzane od powierzchni ziemi i unoszące się w tzw. kominach termalnych. W ten sposób latają lotem szybowcowym. Nad Afryką prądy wznoszące są silniejsze, ze względu na większą temperaturę powierzchni ziemi, dlatego mogą dziennie pokonać większe odległości. Dlatego też bociany lecą tylko za dnia i podczas dobrej pogody. Nocą i przy niekorzystnej pogodzie muszą znaleźć bezpieczne miejsce do przeczekania. O takie miejsca i o żerowiska na trasie ich przelotu jest coraz trudniej. Wiele terenów podmokłych jest osuszanych i wkracza na nie intensywna gospodarka ludzka. Często zdarza się, że te piękne i majestatyczne ptaki muszą szukać pożywienia na wielkich wysypiskach śmieci.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, niektóre bociany pojawiają się już na początku marca. Większość przyleci jednak w połowie kwietnia, a niektóre pojawiają się w naszym kraju dopiero na początku maja. Zdarza się, że kiedy pogoda jest niekorzystna to ptaki przerywają swój powrót. Tak było 22 lata temu, kiedy tysiące bocianów zatrzymało się na dłuższy czas w Turcji. W naszym kraju spędzają przeważnie około 5 miesięcy.

 – W Polsce gnieździ się ponad 20 procent światowej populacji bociana białego. Jeszcze do niedawna byliśmy krajem z największą liczbą bocianów na świecie. Niestety, w ostatnich latach, głównie z powodu zmian w krajobrazie – osuszania łąk i pól, regulacji rzek i potoków – a także z powodu zmiany w uprawach rolnych, liczba tych w ptaków w naszym kraju zmniejszyła się. Obecnie największa populacja bocianów białych żyje w Hiszpanii – wyjaśnia polsatnews.pl 

Prawie jak bociany

Jak informuje Centrum Informacji Przyrodniczej dla Obszaru LGD Ziemi Siedleckiej, po raz pierwszy tej zimy w ich okolicy zaobserwowano inne zwiastuny wiosny – pierwsze żurawie. Na oziminie w okolicy miejscowości Wiśniew spacerowały cztery ptaki.  Wiele osób na przedwiośniu myli je z bocianami. Szczególnie, w bardzo słoneczne dni ich jasnoszare upierzenie można pomylić z białym. W odróżnieniu od wiosennych bocianów ptaki te najczęściej spotyka się parami lub w większych grupach.  Do powrotu pierwszych bocianów na teren powiatu siedleckiego pozostaje jeszcze co najmniej 30 dni.
Zdjęcie główne ma charakter poglądowy.

Bociany w zimie – kiedy pomagać, a kiedy nie?!

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl