Nietypowy, nowy funkcjonariusz w Świdniku

Kilka dni temu do świdnickiej komendy trafił nowy, przeszkolony pies. Jest to owczarek belgijski o imieniu Mrozula. Opiekunem czworonoga jest asp. szt. Sławomir Maciąg. Razem przez pół roku szkolili się w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Teraz wspólnie będą patrolować ulice Świdnika.

Czworonóg ma 1,5 roku i bardzo dużo energii oraz zapału do pracy. To drugi pies, który trafił pod opiekę asp. szt. Sławomira Maciąg. Policjant posiada już jednego owczarka belgijskiego o imieniu Logo, który specjalizuje się w odnajdowaniu narkotyków. Mrozula to pies patrolowo-tropiący przeznaczony do codziennej służby prewencyjnej, tropienia śladów i zapachów ludzkich.

W Komendzie Powiatowej Policji w Świdniku są kolejne dwa psy, owczarki niemieckie. Jeden z nich, tak jak Mrozula, jest psem patrolowo-tropiącym, a drugi zajmuje się znajdowaniem materiałów wybuchowych. Wszystkie psy wykorzystywane są w codziennej służbie i na stałe mieszkają w specjalnie przystosowanych kojcach na terenie jednostki.

Z kolei pod koniec roku policja w Bielsku Podlaskim “wzbogaciła się” o owczarka belgijskiego o imieniu Hera, który pomoże funkcjonariuszom w zwalczaniu przestępczości narkotykowej. Przewodnikiem psa został starszy aspirant Rafał Piotrowski, który wraz ze swym pupilem przeszedł specjalistyczne szkolenie.

Jak informują mundurowi, pomimo krótkiego pobytu w jednostce, Hera ma już sukcesy na swoim koncie. W styczniu br., wraz z innym bielskim psem do wykrywania zapachu narkotyków, pomogła policjantom znaleźć miejsce przechowywania 8 torebek marihuany, zawierających łącznie 35 gram substancji. Kilka dni później w innym lokalu na terenie miasta ponownie wskazała mundurowym miejsce, w którym ukryte były środki odurzające w postaci amfetaminy.

Starszy aspirant Rafał Piotrowski jest opiekunem również drugiego owczarka belgijskiego. Hades jest psem patrolowo-tropiącym. Wraz z przewodnikiem czworonożny “funkcjonariusz” uczestniczy w codziennej służbie patrolowej na terenie miasta, w działaniach prewencyjnych oraz w tropieniu ludzkich śladów. W grudniu Hades, jako jeden z dwóch psów policyjnych z Polski, uczestniczył w międzynarodowych zawodach kynologicznych na Słowacji.

W bielskiej komendzie “pracuje” siedem psów służbowych. Pięć z nich przeszkolonych jest do służby patrolowo-interwencyjnej. Dwa psy są specjalnie wyszkolone do wyszukiwania narkotyków.

Pies z predyspozycjami

Służące w policji psy muszą mieć specjalne predyspozycje m.in. nie mogą bać się hałasu, muszą mieć odpowiedni poziom agresji, reagować na polecenia.

Przed rozpoczęciem służby pies musi przejść odpowiedni kurs. Szkolenia specjalistyczne przewodników psów służbowych oraz ich podopiecznych prowadzi Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. W Zakładzie Kynologii Policji w Sułkowicach tresowane są psy patrolowo-tropiące, które poza przygotowaniem do działań prewencyjnych uczą się także tropienia ludzkich śladów.

Fot., źródło policja.gov.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Tego jeszcze nie było! Chcą płynąć w lodowatych wodach Zatoki Gdańskiej w samych kąpielówkach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *