Więzienna kantyna niczym nie różni się od osiedlowego sklepu

Osadzeni w zakładzie karnym mogą udać się na jego terenie na zakupy. Regulaminowo przysługuje im to cztery razy w miesiącu (trzy razy tzw. “wypiska” i jeden raz paczka regulaminowa) oraz każdorazowo podczas widzeń z osobami bliskimi. Więzienna kantyna (więzienny sklep) w zasadzie niczym nie różni się od zwykłego osiedlowego sklepu.

Przebywający za więziennym murem mogą w niej zakupić m. in. żywność, w tym owoce, warzywa, a także podstawowe produkty do higieny osobistej. W więziennym sklepie dokonają również zakupu powszechnie dostępnych używek, takich jak papierosy czy kawa. Z oczywistych względów potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa w zakładzie karnym nie dostaną wyrobów alkoholowych. Zakupy są możliwe nie tylko w dni robocze, ale i w dni ustawowo wolne od pracy, niedziele i święta.

Rzecz jasna za zakupy trzeba zapłacić. Generalnie skazani nie mogą posiadać przy sobie pieniędzy. Niemniej jednak ich środki finansowe, uzyskane przede wszystkim z tytułu odpłatnego zatrudnienia podczas wykonywania kary, jak i przelewów dokonywanych przez osoby im bliskie, mogą być gromadzone na ich specjalnym (więziennym) osobistym koncie bankowym. W ramach paczki skazany może uzyskać artykuły żywnościowe, odzież, bieliznę, obuwie i inne przedmioty osobistego użytku, środki higieny osobistej, a także leki na podstawie indywidualnego, odrębnego zezwolenia dyrektora zakładu, które umożliwia uzyskanie talonu z załączonym do niego spisem rzeczy, na otrzymanie których wyrażono zgodę.

Nagrody i kary

Wyróżniający się dobrym zachowaniem skazany może liczyć na dodatkowe zakupy (na wniosek nagrodowy przełożonego). Ale zgodnie z regulaminem skazany może być ukarany dwoma z wielu kar przewidzianych kodeksem karnym wykonawczym, mianowicie: “pozbawieniem możliwości otrzymania paczek żywnościowych, na okres do 3 miesięcy” oraz “pozbawieniem lub ograniczeniem możliwości dokonywania zakupów artykułów żywnościowych lub wyrobów tytoniowych, na okres do 3 miesięcy”.

Więcej informacji o więziennej kantynie znajdziecie na stronie Służby Więziennej.

Fot., tekst mjr Agnieszka Chaberek, kpr. Daniel Dąbrowski, Zakład Karny w Przytułach Starych, SW

ZOBACZ TAKŻE:

Niechlubny rekordzista. W ciągu dwóch lat strażnicy “zgarniali” go aż 41 razy!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *