Bielik wrócił do swojego domu (video)

Kilka dni temu leśnicy z Nadleśnictwa Krynki nad zalewem Ozierany wypuścili na wolność bielika zwyczajnego. Początkowo jego stan był oceniany jako bardzo słaby, miał objawy hipotermii. Podczas leczenia najważniejsze były cztery pierwsze doby, ale dwuletni ptak przez niemal miesiąc przebywał pod opieką pracowników nadleśnictwa.

Wycieńczonego ptaka nad zamarzniętym Bugiem, w okolicach Drohiczyna znaleźli spacerowicze. Bielik od razu trafił pod opiekę weterynarza. Jego stan oceniono jako bardzo słaby z objawami hipotermii, brakiem reakcji na ogólne oględziny (ptak nie wstawał, nie miał czucia w skokach, nie stawiał oporu). Podczas udzielania pierwszej pomoc bielik otrzymał środki wzmacniające. Następnie przez trzy tygodnie ptak przebywał w Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Ssaków „Przytulisko” w Studzionce (Nadleśnictwo Krynki), gdzie przeszedł rehabilitację – wyjaśnia Arkadiusz Juszczyk z Nadleśnictwa Krynki (RDLP w Białymstoku).

Jak dodaje, podczas leczenia najważniejsze były cztery pierwsze doby. Ptak został umieszczony w ciepłym i zamkniętym pomieszczeniu. Drugiego dnia samodzielnie zaczął jeść ryby podawane przez pracownika „Przytuliska”. Bielik musiał mieć rozdrabiany pokarm, gdyż nadal miał problem ze skokami. Na tym etapie rehabilitacji bielika nieocenieni okazali się uczestnicy nieoficjalnych mistrzostw świata w łowieniu podlodowym w Wiżajnach. Akcja pod hasłem „Ryby dla BIELIKA” okazała się sukcesem. Jednodniowe łowienie zapewniło ptakowi pokarm na kilka kolejnych dni, w czasie których odzyskiwał siły i czucie w skokach.

W piątej dobie rehabilitacji ptak został przeniesiony do woliery, gdzie zaczął używać skrzydeł, regularnie przyjmować pokarm i oddawać się ulubionym kąpielom, które dla postronnego obserwatora były zjawiskowe. Do dnia wypuszczenia bielika na wolność, pracownicy „Przytuliska” prowadzili codzienny monitoring stanu jego zdrowia i prace opiekuńczo-pielęgnacyjne – podsumowuje leśnik. 

Bielik zwyczajny (Haliaeetus albicilla), to jeden z największych, lęgowych ptaków szponiastych. Najczęściej spotykany na otwartych, zalesionych równinnych terenach Europy i Azji, znajdujących się w pobliżu rzek i jezior. Bielik zwyczajny – błędnie nazywany orłem– jest ptakiem drapieżnym należącym do rodziny jastrzębiowatych (podrodziny myszołowów i orłanów), którego przeciętna długość życia szacowana jest na 30-40 lat. Ciekawe wydają się doniesienia naukowe, które wskazują, że średnica największego, odnalezionego gniazda bielika miała prawie trzy metry, wysokość zaś wynosiła sześć metrów, a waga osiągnęła dwie i siedem dziesiątych tony. 

Inne ciekawostki ze świata natury znajdziecie TUTAJ.

https://www.facebook.com/Nadlesnictwo.Krynki/videos/2296298880612785/

Fot., Jarosław Klej, źródło Lasy.gov.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Choć może ładnie wyglądają w powietrzu, to stanowią ogromne zagrożenie