Potwierdziła przelew na 1,47 złotych, straciła 18 tysięcy złotych

Mieszkanka powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego otrzymała niewinnie wyglądającego sms-a, aby uregulowała niecałe 1,5 złotych zadłużenia za usługę telefoniczną, bo inaczej jej telefon zostanie zablokowany. W wiadomości znajdował się również link do strony internetowej banku. Kobieta bez większego namysłu kliknęła na niego i potwierdziła przelew. Tym samym straciła… 18 tysięcy złotych.

–  4 marca na komendę Kędzierzynie-Koźlu zgłosiła się kobieta, która poinformowała policjantów, że została oszukana. Jak ustalili funkcjonariusze zgłaszająca otrzymała sms-a z informacją, że ma uregulować zadłużenie za usługę telefoniczną w wysokości 1,47 złotych. W przeciwnym razie jej telefon miał zostać zablokowany. W wiadomości tej znajdował się również link do strony internetowej banku, który miał ułatwić jej spłatę zadłużenia. Kobieta weszła na niego i od razu została przekierowana na stronę umożliwiającą zalogowanie się do konta bankowego. Następnie po podaniu logina i hasła, potwierdziła przelew na kwotę w wysokości 1,47 złotych. Po chwili, gdy zgłaszająca otrzymała ze swojego banku wiadomość, że z jej konta został zrobiony przelew na 18 tysięcy złotych, a nie na kwotę 1,47 złotych zorientowała się, że została oszukana –  relacjonują policjanci.

Mundurowi apelują, aby nie odpowiadać na sms-y oraz wiadomości e-mail nieznanego pochodzenia. Tym bardziej skłaniające nas do płatności za usługi bądź różnego rodzaju zaległości. Pamiętajmy, że informacje na temat zadłużenia lub różnego rodzaju płatności zawsze możemy sprawdzić w biurze obsługi klienta firmy.

W każdym przypadku, gdy chodzi o nasze pieniądze, stosujmy zasadę ograniczonego zaufania. Nie wchodźmy na dołączone do wiadomości linki i nie logujmy się przez nie na swoje konto bankowe.

ZOBACZ TAKŻE:

W kapciach ruszyła za złodziejem

 

Fot. ma charakter poglądowy; źródło policja.gov.pl

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl