Już kwitnie magiczna leszczyna

Jedną z pierwszych roślin, która budzi się obecnie do życia jest leszczyna. Onegdaj wierzono, że leczy, chroni przed piorunami, złymi duchami, przynosi szczęście w miłości i pomaga znaleźć skarb. Miała też posępniejsze zastosowanie – w średniowieczu niektórzy sędziowie skazywali oskarżonych na podstawie wskazań leszczynowej różdżki.

Krzew ten zakwita już przy pierwszych cieplejszych promieniach słońca, a kotki na gałązkach pojawiają się już w grudniu. Ze względu na swoje właściwości, już w starożytności uważana była za krzew niecodziennych mocy. Wykorzystywano ją w lecznictwie oraz wszelkich obrzędach. W razie głodu męskie kwiatostany wykorzystywano również jako źródło pożywienia. W ziołolecznictwie natomiast wykorzystywano pączki, liście, korę, a przede wszystkim kotki leszczyny – wyjaśnia Przemysław Świerblewski z Nadleśnictwa Krotoszyn. 

Produkty z leszczyny mają działanie przeciwzapalne, antyseptyczne, odtruwające, przeciwwysiękowe, moczopędne i lekko ściągające. Od wieków używano ich w zaburzeniach hormonalnych i przemiany materii, zatruciach, nieżytach przewodu pokarmowego, przewlekłych chorobach skórnych, trudno gojących się ranach, zapaleniach układu moczowego, zapaleniach układu oddechowego i gruczołu mlekowego.

Co ciekawe, dawniej wierzono, że leszczyna ma magiczne właściwości.  Używano jej do poszukiwania skarbów, rud metali, czasem ciał zamordowanych. W średniowieczu podobno niektórzy sędziowie skazywali oskarżonych na podstawie wskazań takiej różdżki.

Leszczynę zalecano również jako środek ochronny przed piorunami, gdyż “nigdy w nią piorun nie uderzy”. Krzyżyki leszczynowe wieszane nad drzwiami miały też chronić domostwo przed złymi duchami. Wierzono, że dzieci kąpane w leszczynie mają później szczęście w miłości. Dorosłym, którzy nie zażyli w dzieciństwie takiej kąpieli, szczęście w uczuciach miało przynieść posiadanie kwiatu leszczyny kwitnącego w Wigilię o północy – podkreśla Przemysław Świerblewski.

Więcej informacji o leszczynie znajdziecie na stronie Lasów Państwowych

ZOBACZ TAKŻE:

Ptaki, które zapowiadają wiosenne zmiany. W locie często są mylone z bocianami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *