Przyprowadź stół do muzeum. Tam zyska drugie życie

Nietypową akcję ogłosiło Muzeum Porcelany. Szuka bowiem niewielkich stołów, stolików i stoliczków. Ich wiek nie gra roli, ale nie mogą być to meble zabytkowe. Warto ich wesprzeć, bo przecież wiele osób ma lub zna kogoś kto ma takie sprzęty, które są od lat nieużywane, zapomniane czy wręcz osamotnione. W wałbrzyskim muzeum zostaną odświeżone i zyskają drugie życie.

W przyszłym roku planujemy wystawę, której tematem przewodnim jest “Alicja w Krainie Czarów”. Na myśl nam przyszedł motyw bogato zastawionego stołu na przyjęciu u Kapelusznika. Porcelana jednoznacznie kojarzy się ze stołem, więc pomysł na zbiórkę narodził się przy okazji. W naszym mieście ruszyła akcja pozbywania się niechcianych sprzętów, więc pomyśleliśmy, że ktoś mógłby nam taki nieużywany stolik przekazać. Wiek stolików nie gra roli, byle nie były to sprzęty mocno zabytkowe. Najchętniej przyjmiemy stare, niepotrzebne stoliki, stoliczki, najlepiej takie z grubym blatem, kołnierzem wokół blatu lub z szufladką montowaną pod blatem. Taki stolik zostanie przerobiony na ekspozytor muzealny – wyjaśnia w rozmowie z reporterką WieleLiter.pl Monika Gerlach, specjalista ds. marketingu Muzeum Porcelany w Wałbrzychu. – Finalnie taki stół może wyglądać zupełnie inaczej. Może mieć zmieniony kolor, dodaną szybę etc. Na nim lub z nim będzie eksponowana porcelana, a dokładniej tzw. śniadaniówki, czyli zestawy: filiżanka, spodek i talerzyk.  Ważne, aby ludzie mieli świadomość, że my tym stołom nadamy drugie życie i będą one wykorzystywane przez Muzeum podczas różnych wystaw. Dzięki temu wchodzimy w nurt upcyklingu. Przerabiamy coś zbędnego na coś z czego mogą korzystać następne pokolenia. Przy okazji też wpasowujemy się w trendy “eco” i “zero waste – podkreśla.

Zdjęcia mebli można przesyłać na adres: m.gerlach@muzeum.walbrzych.pl. Każde zgłoszenie zostanie rozpatrzone, a pracownicy muzeum skontaktują się z wybranymi osobami. Na zgłoszenia czekają do końca kwietnia.

Więcej informacji o Muzeum Porcelany znajdziecie poniżej

Muzeum, które przywołuje rodzinne wspomnienia

W najbliższy weekend (15-17 marca) warto tam zajrzeć, bo Muzeum bierze udział w wiosennej edycji “Weekendu za pół ceny”. W tym czasie bilety wstępu będą niższe o połowę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *