Piękny, ale silnie trujący kolejny zwiastun wiosny

W szaro-burych jeszcze lasach wyróżnia się pewien kwitnący na różowo jegomość. Wawrzynek wilczełyko to jeden z najwcześniej kwitnących krzewów. Trzeba na niego uważać, bo zawarta w jego korze trucizna po zetknięciu z ludzką skórą wywołuje obrzęki, pęcherze i owrzodzenia. Onegdaj wykorzystywali to żebracy, aby wzbudzić litość.

– Wawrzynek wilczełyko to jeden z dwóch występujących w Polsce gatunków wawrzynków. Objęty jest ochroną gatunkową, która ma zapobiec zrywaniu gałązek obsypanych kwieciem na wczesnowiosenne bukiety. Obok leszczyny jest to najwcześniej kwitnący rodzimy krzew w Polsce. Na świecie do rodzaju Daphne należy około 50 gatunków. Nazwa daphne to starogrecka i starorzymska nazwa wawrzynu Laurus nobilis L. przeniesiona na wawrzynki ze względu na podobieństwo zimozielonego Daphne laureola L. do lauru. Nazwa pochodzi z mitologii greckiej, według której górska nimfa Dafne uciekała przed zalotami boga Apolla. Wreszcie poprosiła o pomoc Matkę Ziemię. Ta zlitowała się nad nią i zamieniła ją w krzew wawrzynka. Nazwa “wilczełyko” wywodzi się prawdopodobnie od właściwości kory (Cortex Mezerei). Zawarta w niej trucizna po zetknięciu z ludzką skórą wywołuje obrzęki, pęcherze, owrzodzenia, a czasami nawet martwicę. Dawniej wykorzystywali to żebracy, by wzbudzić litość, a przez to otrzymywać większe datki – wyjaśnia Waldemar Blaźniak z Nadleśnictwa Antonin.

Trujący dla ludzi

Wawrzynek wilczełyko rośnie w miejscach umiarkowanie ocienionych, preferuje wilgotne siedliska. Najczęściej nie przekracza półtora metra wysokości. Kwiaty zazwyczaj pojawiają się od lutego do kwietnia – dlatego krzew często nazywany jest zwiastunem wiosny. Są one jednym z pierwszych źródeł nektaru dla trzmieli, pszczół i motyli dziennych. Po przekwitnięciu pojawiają się owoce, początkowo zielone, które latem dojrzewają i przyjmują czerwoną barwę.  Stanowią one pokarm dla dziesięciu gatunków ptaków (m.in. jarząbek, grubodziób zwyczajny i piegża), które są odporne na jego toksyczne właściwości. 

Trująca jest cała roślina, zarówno kora jak i owoce, warto więc o tym pamiętać podczas leśnych spacerów z dziećmi. O wawrzynku wilczełyko przeczytacie też tutaj.

ZOBACZ TAKŻE:

Już kwitnie magiczna leszczyna

Źródło Lasy.gov.pl

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl