Wielkanocne pisanki na znaczkach pocztowych

Wprawdzie do Świąt Wielkanocnych został jeszcze ponad miesiąc, to Poczta Polska już teraz postanowiła wprowadzić nas w świąteczny klimat i wprowadziła do obiegu znaczki pocztowe emisji “Wielkanoc”. Na znaczkach przedstawiono dwa rodzaje zdobień wielkanocnych pisanek: oklejankę łowicką i kraszankę kaszubską.

Oklejanką łowicką nazywa się jajka oklejane kolorowym papierem, na którym najczęściej widnieją motywy łowickie – charakterystyczne kwiaty lub kogut. Kraszanki natomiast powstają przez gotowanie jajka w wywarze barwnym, dawniej uzyskiwanym wyłącznie ze składników naturalnych. Używa się w tym celu różnych roślin, które pozwalały na uzyskanie różnych kolorów, np. dzięki łupinom cebuli jajka stawały się brązowe, a dzięki płatkom kwiatów ciemnej malwy – fioletowe.

Tradycja zdobienia jaj sięga starożytnej Mezopotamii. Pisanki odnajdujemy również w zapiskach poetów czasów Cesarstwa Rzymskiego. Pierwsze polskie zdobienia pochodzą z X wieku.

To już kolejne wydawnictwo Poczty Polskiej dotyczący Wielkanocy. W ubiegłych latach na znaczku zaprezentowano m.in. pisanki lipskie, łemkowskie czy lubelskie.

ZOBACZ TAKŻE:

Wielkie rocznice na małych znaczkach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *