Przesyłka pełna skór …. pytona

Dziesięć sztuk skór pytona siatkowego, gatunku zagrożonego wyginięciem i chronionego Konwencją Waszyngtońską CITES, zostało zatrzymanych w trakcie kontroli przesyłek przez mazowieckich funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej. Ze względu na oryginalny wzór jest ona wykorzystywana do produkcji odzieży, obuwia oraz galanterii skórzanej.

“Zawartość” paczki nie posiadała wymaganych dokumentów m.in. zezwoleń eksportowych oraz informacji o pochodzeniu skór węży, co nie pozwoliło ustalić czy zostały one zabrane z naturalnego środowiska, czy też były hodowane w celach handlowych – podkreśla Anna Szczepańska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Pyton siatkowy (Pythonidae) ze względu na oryginalne wzory na skórze utworzone przez niepowtarzalny układ łusek o różnej pigmentacji, jest wykorzystywany do produkcji odzieży, obuwia oraz galanterii skórzanej.

Nielegalny przewóz przez granicę Unii Europejskiej okazu gatunku chronionego przepisami CITES jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat oraz konfiskatą przewożonych okazów.

Wnikliwe kontrole i zatrzymania, to nie jedyne środki zapobiegania nielegalnemu handlowi zagrożonymi gatunkami zwierząt i roślin. Edukatorzy Izby Administracji Skarbowej w Warszawie prowadzą liczne akcje edukacyjne i informacyjne skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszystko po to, by świadomość społeczeństwa w zakresie zwierząt i roślin objętych ochroną była coraz większa – informuje Anna Szczepańska. 

ZOBACZ TAKŻE:

Pomyłkowo otworzył przesyłkę i znalazł w niej egzotycznego gościa

Fot., źródło Izba Administracji Skarbowej w Warszawie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *