Prawo do dłuższego spaceru przysługuje kobietom w ciąży oraz karmiącym matkom

Więźniom przysługuje prawo do codziennego spaceru. Organizowane są one zarówno dla skazanych, przebywających w zakładzie o zwiększonym rygorze jak i osadzonych, odbywających karę w łagodniejszych warunkach, tyle tylko, że na innych zasadach. W czasie tej godzinnej aktywności osadzeni korzystają z siłowni, grają w gry zespołowe lub po prostu spacerują czy biegają. 

Jak wiadomo, w więzieniu wszystkie działania odbywają się według określonego porządku i pod nadzorem. Skazani korzystają ze spaceru na specjalnie przeznaczonych placach spacerowych. W zależności od rygoru i względów architektonicznych jednostki, więźniowie wychodzą na nie w sześcioosobowych grupach, zajmując jeden z kilku mniejszych placów spacerowych lub całymi oddziałami – duży “spacerniak” w zakładach o zmniejszonym stopniu zabezpieczeń. Wymaga to zachowania pełnej czujności. Ponadto więźniowie zarówno przed wyjściem, ale też po powrocie do celi, są poddawani kontroli osobistej.

Dla osadzonych, którzy przebywają w zakładzie typu zamkniętego, jest to jedyna okazja, oprócz czasu na rozmowę telefoniczną, łaźnię, aby wyjść poza celę mieszkalną. Obowiązkiem osób pozbawionych wolności jest założenie stosownego do pory roku ubrania, dyscyplina oraz posłuszeństwo. W przeciwnym razie funkcjonariusz może zakończyć spacer osadzonego przed czasem oraz upomnieć go wnioskiem karnym. Prawo do dłuższego spaceru przysługuje kobietom w ciąży oraz karmiącym matkom.

Spacery w ZK Przytuły Stare

Jednostka nadzoruje spacery zarówno dla skazanych przebywających w zakładzie o zwiększonym rygorze jak i osadzonych odbywających karę w łagodniejszych warunkach. Ci pierwsi, pilnowani są przez funkcjonariusza zazwyczaj wyposażonego w broń palną, a place spacerowe mają dodatkowe zabezpieczenia techniczno–ochronne. W zakładzie typu półotwartego – wychodzą oddziałami, natomiast na tzw. “zamku” – w gronie własnej celi, na jeden z kilku mniejszych “spacerniaków”. Wypracowany tego typu schemat ma służyć zaniechaniu nielegalnych kontaktów między osadzonymi – szczególnie tymczasowo aresztowanych, konfliktów i bójek w związku z podkulturą przestępczą.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Służby Więziennej.  Opracował: st. kpr. Daniel Dąbrowski, fot. Sw.gov.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Więzienna kantyna niczym nie różni się od osiedlowego sklepu

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *