Zadziwiający scenariusz, który z dnia na dzień pisze sama natura

Dostępna jest już transmisja z gniazda bocianów czarnych na terenie łódzkich lasów. Na razie jest tam obecny samiec, ale leśnicy mają nadzieję, że w ciągu najbliższych dni dołączy do niego samica. Samiec rozpoczął nawet nadbudowę gniazda, znosząc trawy i gałęzie. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to na początku kwietnia powinna pojawić się samica, a w połowie kwietnia złożyć jaja. Po miesiącu od ich złożenia, powinny wykluć się młode ptaki.

W styczniu tego roku leśnicy i ornitolodzy odwiedzili dwa stałe miejsca gniazdowania bocianów czarnych w województwie łódzkim. Gniazda przetrzymały zimę w dobrym stanie. W lutym w każdej z lokalizacji w głębi lasu, na wysokości około 20 m zainstalowali kamery z funkcją podczerwieni. Cała operacja odbyła się, kiedy bocianów czarnych nie było jeszcze w kraju. Transmisja online z gniazda bocianów czarnych (Ciconia nigra), to wspólny projekt edukacyjny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi i Uniwersytetu Łódzkiego – jeden z niewielu tego rodzaju w Europie. Opiekunem naukowym projektu ma prof. dr hab. Piotr Zieliński z Uniwersytetu Łódzkiego.

Jeszcze na przełomie XIX i XX wieku bocianów czarnych w Polsce było bardzo niewiele. W 1966 r. liczebność całkowitą szacowano na 500-530 par lęgowych. W latach 1981-1982 wartości te wynosiły 800-900 par. Dzięki ochronie, wysiłkom leśników, naukowców i miłośników przyrody ocalono i stworzono im odpowiednie warunki gniazdowania. Aktualnie szacuje się, że bociana czarnego w Polsce jest 1400-1600 par.  Gatunek podlega ochronie ścisłej, a wokół gniazd bocianów czarnych Lasy Państwowe wyznaczają strefy ochronne. Dokładna lokalizacja gniazd jest objęta tajemnicą, aby chronić ptaki przed intruzami.  Więcej informacji znajdziecie na stronie łódzkich LP.

Fot. główne ma charakter poglądowy. Źródło Lasy.gov.pl

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl