Gdańsk bez plastiku? – To możliwe?!

Gdańsk rzucił wyzwanie swoim mieszkańcom i gościom – rezygnację z plastiku w życiu codziennym. Nie jest to jednak rewolucja, a ewolucja, aby na stałe zmienić nawyki szkodliwe dla środowiska. Kampania “Gdańsk bez plastiku” wskazuje na bardzo ważny problem: produkujemy za dużo przedmiotów plastikowych. Butelki, kubki, słomki, siatki jednorazowe rozkładają się długo, przez co dzisiaj żyjąc nieodpowiedzialnie i produkując zbyt wiele śmieci, powodujemy znaczne obciążenia jakości życia przyszłych pokoleń. Dlatego  miasto wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom.

– Podzielę się swoim marzeniem. Marzy mi się Gdańsk solidarny ze wszystkimi pokoleniami. Dzisiaj decyzja o tym, że rozpoczynamy kampanię “Gdańsk bez plastiku” to jest właśnie solidarność ze wszystkimi pokoleniami. Myślę, że każdy z nas chciałby, aby jego dzieci, jego wnuki mogły cieszyć się środowiskiem naturalnym, które nas otacza – podkreśla prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. – Nie da się tego zrobić od razu, jest to metoda małych kroków, ale może je zrobić każdy z nas używając na przykład na zakupach toreb z ekologicznych materiałów czy produktów pochodzących z recyklingu. I to jest Gdańsk moich marzeń. Gdańsk bez plastiku – dodaje.

Pierwsze działania już za nimi. Gdańska Organizacja Turystyczna podczas konferencji Nowe Trendy w Turystyce 2019 używała naczyń ekologicznych. Również kolejne miejskie jednostki: Zakład Utylizacyjny, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, Gdańskie Wody i Hewelianum zadeklarowały działania na rzecz zmniejszenia zużycia plastiku.

Jednak jak zadeklarowała pani prezydent, żeby zmiana była skuteczna, trzeba zacząć od siebie.

Urząd Miejski stawia na ekologię i dawanie przykładu innym. Używane dotąd plastikowe sztućce, kubeczki i butelki zostaną zastępowane bardziej ekologicznymi naczyniami z metalu i papieru. W następnej kolejności zostanie wycofana z użycia gazowana woda w plastikowych butelkach, a zwykły papier do drukarki zostanie zastąpiony bardziej ekologicznym papierem makulaturowym – wyjaśnia pani prezydent. 

Zachęca również szkoły i gdańskie rodziny do włączenia się w akcję. Te pierwsze będą mogły przystąpić do konkursu dla dzieci. Natomiast gdańskie rodziny, w ramach akcji “Podejmij wyzwanie. Szanuję – segreguję”, będą mogły nauczyć się, jak zmniejszyć nadprodukcję plastiku w swoich domach. Ponadto połowie kwietnia na terenie gdańskiego urzędu będą rozdawane wielorazowe siatki materiałowe dla mieszkańców. Podjęta została także współpraca ze studentami gdańskiej ASP, którzy przygotują wystawę plakatów, promujących proekologiczne postawy. Ekspozycję będzie można zobaczyć w “Plamie” Gdańskim Archipelagu Kultury. Planowane jest również wyeliminowanie plastiku ze szkół – butelek, słomek i kubków.

Już 6 i 7 kwietnia władze Gdańska zapraszają do Amberexpo na Free Time Festival, gdzie dowiecie się dlaczego sortowanie śmieci i ograniczanie plastiku jest kluczowe dla zdrowia. 

ZOBACZ TAKŻE:

Plastiku w morzach i oceanach jest tyle, że stał się pokarmem dla zwierząt

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *