Kluczem do sukcesu jest dobre hasło! Nie warto iść na skróty

Jedno hasło, jedno konto – to jedna z zasad, o której warto pamiętać korzystając z sieci. Stosujecie? Jest jeszcze czas, by to naprawić.

Informacja – to jej najczęściej szukamy w Internecie, ale i to ją powinniśmy szczególnie chronić korzystając z sieci. Pamiętajmy, aby zabezpieczać dostęp do naszych danych – mówi Sebastian Kondraszuk z CERT Polska w NASK – Jak to zrobić? Po pierwsze – mocne hasło, po drugie – dwuskładnikowe uwierzytelnienie – dodaje ekspert.

Większość z nas logując się do konta e-mail, portali społecznościowych czy nawet bankowości elektronicznej wpisuje jedynie nazwę użytkownika i hasło. Mało. Warto rozbudować ten proces – aktywować weryfikację tożsamości opartą o dodatkowy składnik, np. kod SMS, token czy klucz sprzętowy.

Klucz do sukcesu? Dobre hasło. Jak je stworzyć? To przynajmniej 12 znaków. Nie warto wybierać prostych kombinacji, takich jak imię i rok urodzenia. Jeśli chcecie je zapamiętać, tworząc hasło skupcie się na pozytywnych zdaniach lub zwrotach, o których lubicie myśleć. W takim przypadku jest szansa, że szybko go nie zapomnicie. Nie idźcie na skróty. Im dłuższe hasło, tym trudniej będzie je odgadnąć, czy złamać. Ważne, aby zadbać o silne hasło do najistotniejszych serwisów (bankowość, poczta elektroniczna, portale społecznościowe).

Warto też utrudnić życie przestępcom. Dla każdego konta wymyślcie (i zapamiętajcie) oddzielne hasło. Absolutne minimum to rozdzielenie kont służbowych i prywatnych. Jeśli macie problemy z pamięcią, korzystajcie z menadżera haseł. To aplikacja, którą stworzono, by ułatwić nam życie. Dzięki niej bezpiecznie przechowacie swoje dane dostępowe. Nie zapisujcie haseł na kartce, a jeśli już to zrobiliście, nie naklejajcie jej na komputerze. Opcja minimum – umieście kartkę w bezpiecznym miejscu, z dala od komputera. Nie zapomnijcie jednak, gdzie ją schowaliście ;-)

ZOBACZ TAKŻE:

Jak się żyje z internetem w kieszeni?

Źródło Ministerstwo Cyfryzacji

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl