Nie wiesz co zrobisz z jedzeniem po świętach? Podziel się Posiłkiem z Bezdomnymi!

Według ostatnich danych w Polsce marnuje się 9 milionów ton żywności rocznie, a każdy z nas rocznie wyrzuca ponad 200 kg. Jednocześnie podczas świąt często gotujemy dużo za dużo. Z pomocą przychodzi akcja Podziel się Posiłkiem z Bezdomnymi, która rusza w Lany Poniedziałek. Setki kierowców–wolontariuszy przyjadą pod wskazany adres, odbiorą świąteczne posiłki, które zostały mieszkańcom Polski po świętach i przekażą do jadłodajni dla osób ubogich i bezdomnych. 

Akcja działa przez trzy dni, od Lanego Poniedziałku, czyli od 22 do 24 kwietnia, a jej rekordowy zasięg obejmie ponad 55 miast i miasteczek w 16 województwach, m.in. Warszawę, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Zieloną Górę, Łódź, Lublin i Rzeszów.

Nasza akcja z roku na rok staje się coraz większa. Tylko podczas ostatniej edycji udało nam się zebrać 10 tysięcy posiłków, a dzięki współpracy z lokalnymi jadłodajniami i schroniskami docieramy do tysięcy osób potrzebujących – komentuje założycielka akcji Maria Skołożyńska. – Ale nic z tego nie byłoby możliwe bez współpracy z setkami wolontariuszy, którzy wsparli działania akcji – podkreśla organizatorka.

W tym roku akcję promuje 30-sekundowy spot wideo, w którym znane osoby świadomie dokonywujące wyborów żywieniowych są przedstawione w kontraście do ludzi, którzy tego wyboru nie mają i często brakuje im nawet podstawowych produktów spożywczych. W spocie wystąpili przedstawiciele świata kultury, sportu, mediów oraz twórcy internetowi, w tym: Bartosz Kurek, Beata Sadowska, Gabi Drzewiecka, Grzegorz Daukszewicz, Julia Kamińska, Maja Bohosiewicz, Modny Tata, Natalia Sosin Krosnowska, Piotr Kędzierski, Rafał Masny, Urszula Dębska oraz Żabson.

W Polsce coraz więcej osób przywiązuje wagę do zdrowego trybu życia i podejmuje świadome wybory żywieniowe. Dlatego uznaliśmy, że warto przypomnieć, że świadome żywienie nie kończy się na świadomej kuchni. Na co dzień, wybierając produkty bio, rezygnując z węglowodanów lub mięsa w diecie, nie zastanawiamy się, jak wiele osób marzy o najprostszym posiłku – stwierdza Adam Kręgielewski, strategy planner w agencji Labcon i współautor wideo.

Nie marnujmy jedzenia

Podczas akcji można oddać każde świeże, dobrej jakości domowe jedzenie. Mogą to być m.in. pierogi, ciasta, pieczywo, sałatki, mięsa czy ryby. Ważne, żeby jedzenie przekazywane przez darczyńców było zdatne do zjedzenia w ciągu 24 godzin od przekazania i zapakowane w jednorazowe opakowania lub takie, których możemy się pozbyć jak np. słoiki.  Akcję wspiera kampania „Podziel się w świecie, nie w internecie”, która nawiązuje do tego, że mimo, że fajnie jest się dzielić zdjęciami jedzenia w mediach
społecznościowych, to prawdziwa pomoc wymaga prawdziwego działania.

Aby wziąć udział w akcji można samodzielnie przekazać jedzenie do lokalnych jadłodajni. Adresy wszystkich instytucji znajdują się na podzielmysie.pl Jeżeli nie mamy transportu, możemy zgłosić się przez formularz na stronie akcji, a wolontariusz zadzwoni, umówi się na godzinę odbioru, przyjedzie po jedzenie i zawiezie do lokalnej instytucji, która pomaga osobom potrzebującym.
Można też zostać kierowcą–wolontariuszem akcji. Wystarczy kilka godzin wolnego w któryś z dni akcji, własny samochód i dostęp do telefonu lub komputera z internetem. Aby zostać kierowcą, należy zgłosić się przez formularz na stronie akcji.