6 codziennych praktyk, aby być bardziej eko

Nawet drobna zmiana konsumencka przyczynia się do wielkiej zmiany w środowisku! Warto zatem wprowadzić w naszą codzienność praktyk, które będą lepsze dla naszej Planety, niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Dla nas zapewne będzie to niewielkim albo i żadnym poświęceniem, a dla Ziemi ogromną, pozytywną zmianą. 

1. Zredukuj wykorzystywanie plastiku
Plastik jest obecny w naszym życiu niemal na każdym kroku. Trudno byłoby nam zrezygnować z niego całkowicie, ale dla własnego (i pokolenia naszych dzieci!) dobra musimy znacząco ograniczyć korzystanie z tego nieekologicznego tworzywa.

2. Kawa na wynos?
Większość z nas nie wyobraża sobie dnia bez kawy. Aromatyczny napój pijamy już nie tylko w domach czy kawiarniach, ale także w trakcie przemieszczania się z miejsca na miejsce. Dostępność kawy na wynos jest coraz większa – a wraz z nią zużycie jednorazowych kubków i plastikowych pokrywek. Jeśli często zdarza Ci się kupować kawę to go, zainwestuj w termiczny kubek wielokrotnego użytku.

3. Bez słomki, poproszę
Nie bierz słomek – napój bez nich smakuje tak samo dobrze. Słomek używamy zaledwie przez kilka minut, a żeby uległy rozkładowi, musi minąć aż 200 lat. To aż dwa wieki zagrożenia, na które skazujemy środowisko, zwierzęta i siebie samych.

4. Zabierz torbę na zakupy!
Należysz do tych osób, które tuż przed płaceniem za spożywcze zakupy, przypominają sobie, że jakoś trzeba je zabrać do domu? Nie proś za każdym razem o plastikowe torebki – przecież jedzenie kupujesz codziennie, nie jest to nic niespodziewanego. Materiałowa torba na zakupy powinna być zawsze z Tobą.

5. Jedzenia się nie wyrzuca – ale co z tym przeterminowanym?
Kupuj tyle jedzenia, ile jesteś w stanie zjeść. Czasem jednak znajdujemy w lodówce i kuchennych szafkach żywność przeterminowaną. Produkujemy też spożywcze odpady – obierki, fusy itp. Łatwym, przyjaznym dla środowiska sposobem pozbycia się ich jest ich kompostowanie. Kompostując spożywcze resztki (zamiast je wyrzucać), przyczynisz się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

6. Kupuj produkty certyfikowane
Zobowiąż się, że od tego roku, będziesz kupować produkty certyfikowane, czyli takie, które powstały w sposób zrównoważony i przyjazny środowisku. W przypadku ryb, szukaj oznakowań MSC (ryby dziko żyjące) i ASC (ryby hodowlane), z kolei produkty z papieru powinny mieć certyfikat FSC.

Źródło WWF. Od ponad 55 misją tej międzynarodowej organizacji jest działanie na rzecz przyszłości, w której człowiek żyje w harmonii z naturą.  To właśnie dlatego ratują najcenniejsze przyrodniczo miejsca w ponad 100 krajach na 6 kontynentach. Nie jesteśmy sami. Robimy to wyłącznie dzięki wsparciu ponad 5 milionów darczyńców na świecie. Więcej informacji znajdziecie na stronie WWF.pl

O działaniach WWF przeczytacie też tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *